Barton College Announces 2018 Graduates

Posted · Add Comment

WILSON, N.C. — June 1, 2018 — Two hundred and fifty-three Barton College undergraduate seniors and graduate students received diplomas on Saturday, May 12, during the school’s 116th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2017 and May 2018, and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Master Degree Graduates and Baccalaureate Degree Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Baccalaureate Degree Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

Master Degree Graduates and Baccalaureate Degree Graduates listed by hometown — 

     Abidjan, Cote d’Ivoire — Franck H. Ninon, M.B.A. Strategic Leadership

     Advance — Katelyn Kauffman, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude).

Ahoskie — Jessica Katie Pierce Lopez, B.S.W. Social Work.

     Albany, N.Y. — Jaclyn Adele Welch, B.L.S. Liberal Studies.

     Asheboro — Ryan Paul Lucas, B.S.N. Nursing.

     Arendal, Norway — Jens Madsen Hordvik, B.S. Business Administration and B.S. Psychology (magna cum laude).

     Aulander — Ashley Lauren Burkett, B.S. Health Promotion (cum laude); and Danielle Robin Terwilliger, B.S., Biology (magna cum laude).

     Bailey — Kimberly A. Hennes, B.F.A. Art & Design (summa cum laude); and Brenda Faye Lucas, B.S.W. Social Work (cum laude).

     Beaufort — Lynsey Dawn Noe, B.A. English (cum laude).

Belhaven — Stephanie Stewart, M.S.N. Nursing.

Benson — Angela D. Chrisp, B.S.W. Social Work (cum laude).

     Beulaville — Joshua Seth Russ, B.S. Mathematics and B.S. Business Administration (magna cum laude); and Kelly Miller Horne, M.S.N. Nursing.

Blounts Creek — Aaron M. Jones, B.S. Psychology.

Boca Raton, Fla. — Alonna Monai Terrell, B.S. Biology.

     Brownsville, Texas — Ezequiel Gonzalez, M.B.A. Strategic Leadership.

     Bunn — Amanda Gayle Wells, B.S.N. Nursing

Canton, Ohio — Sarah Elizabeth Lipley, B.S. Healthcare Administration.

Cary — Manasse Petit-Frere, B.S.N. Nursing.

Castalia — Mollie LeAnn Murphy, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Chapel Hill — Jeimy Salazar Martinez, B.S.N. Nursing and B.A. Spanish (cum laude).

Chesapeake, Va. — Taura Arnell Jones, B.S. Exercise Science (cum laude).

Chesterfield, Va. — Courtney Joanne Wiseman, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Chocowinity — Darrius Whitley, B.S. Business Administration

Christchurch, New Zealand — Nicholas Leary, B.S. Sport Management, B.S. Business Administration, and B.S. Accountancy (cum laude).

     Clayton — Breann Elizabeth Tuttle, B.L.S. Liberal Studies; Kathie Chappell Smith, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Hannah Nicole Caswell, B.S.W. Social Work (cum laude); Alyse Alexandrea Evans Goins, M.S.N. Nursing; and Marquette D. Leach, M.S.N. Nursing.

     Clinton — Taylor Leigh Bowden, B.S. Biology.

Concord — Andrea Roca, M.B.A. Strategic Leadership.

Currituck — Megan Ann Brinkley, B.F.A. Art & Design (cum laude).

Dover — Wanda Elizabeth Staten, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

     Durham — Wyatt Thomas Kimbrough, B.S. Mass Communications; Malorie Dawn Thaggard, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude); and Elise Rebecca Toone, B.S., Health Promotion.

     Eldoret, Kenya — Sharon Jepkorir Kiptoo, B.S. Health Promotion; Joel Lagat, B.S. Health Promotion; and Judith Jepkoech Melly, B.S.W. Social Work.

     Elm City — Brittany Price Bunn, B.S. Biology and B.S. Chemistry; Adam Perry Farmer, B.S. Business Administration (cum laude); Bailey Brooke Norfleet, B.S.N. Nursing (cum laude); and June Hill Wheeler, B.S.N. Nursing.

     Erwin — Jonathan Trent Fennell, B.S., Business Administration (magna cum laude).

Farmville — Jacinda Aytch, B.F.A. Art & Design (magna cum laude).

     Fayetteville — Christina Alexis Michelle Everett, B.S. Biology (cum laude).

     Four Oaks — Kayla Holmes Lee, B.A. Business (cum laude); and Andrea Chante Wilson, B.S. Health Promotion (cum laude).

Fredericksburg, Va., — Brittany Lee Anne Jacobs, B.L.S. Liberal Studies.

     Fuquay Varina — Morgan Riley Collins, B.S.N. Nursing (cum laude); Nicole Sue Helton, B.S. Psychology (magna cum laude); and Katherine Lozano Posada, B.S.N. Nursing; and Edwin Alexander Whetstone, B.S. Sport Management (magna cum laude).

     Garner — Bernice Marie Hicks, B.S.W. Social Work.

Goldsboro — Benjamin Joe Barber, B.A. History (magna cum laude); James Matthew Berry, B.S. Mass Communications (summa cum laude); Annette Bieniek, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Elwyn Bray, B.S.N. Nursing (cum laude); Shannon Brooke Casto, B.A. Visual Communications (summa cum laude); Bryon Keith Collins, B.S.W. Social Work (cum laude); Kiara Janele Lewis, B.S. Business Administration and B.A. English (cum laude); Morgan Matthews, B.S. Gerontology (summa cum laude); Alisha Nicole Moore, B.S. Gerontology; Yolanda LaDawn Quarles, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Patrice Robertson, B.S. Health Promotion; and Tameeka Alisha Williford, B.S. Gerontology.

     Greensboro — Kendra Nicole Pineyro, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Greenville — Rebekah Charlene Boyd, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12); Marilyn Owens Davis, M.B.A. Strategic Leadership; Alexis Cierra Smith, B.S. Business Administration; and Hunter Elizabeth Snead, B.S. Political Science and B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Halifax — Pamela Langley Driver, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Havelock — Omar David Gonzalez, B.S. Business Administration (cum laude)

     Hayden, Idaho — Miranda Miller, B.S., Exercise Science.

Heath, Ohio — Derek M. Hamm, B.S. Business Administration (summa cum laude).

Hertford — Cole Tyler Bray, B.S. Biology.

     Highland, Mich. — Chelsey Carolyn McCann, B.S.N. Nursing.

High Point — Karimah Dean, B.S. Business Administration.

Holbrook, N.Y. — Richard Trifaro, B.S. Business Administration.

     Holly Springs — Sarah Nicole Kirk, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (summa cum laude); and Dillion Scott Rudio, M.B.A. Strategic Leadership.

     Jackson, N.J. — Lauren Jessica Dugas, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Jacksonville — Alex Anthony Blake, B.S. Business Administration; and Rachel D. Krueger, B.S. Health Promotion.

Kalamazoo, Mich. — Kaye Nicole Forden, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12) (cum laude).

     Kenly — Christina Ann Ellis, B.S.W. Social Work; Ginger Nicole Evans, B.S. Gerontology and B.S. Psychology; and Jennifer Nicole Mitchell, B.S.W. Social Work.

     Kernersville — Christopher Stone Bryson, B.S. Sport Management.

     Knightdale — Sebaston L. Barrett, B.S. Sport Management; and Eric M. Hudson, B.S. Business Administration (cum laude).

     Kure Beach — Austin Wayne Teague, M.B.A. Strategic Leadership

     La Grange — Oscar Samuel Avila, B.S. Business Administration.

     Las Vegas, Nev. — Jeffrey Bryan Cannon, Jr., M.B.A. Strategic Leadership.

     Lillington — Meagan Hodges Jacobs, M.B.A. Strategic Leadership.

Louisburg — Taylor Alston, B.L.S. Liberal Studies; Joseph Michael Demeule, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude); Kelsey Alma Harris, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); and Jody Shearin Pittman, B.S.N. Nursing (cum laude).

Lucama — Courtney Lynnette Perez, B.A. Theatre; and Jarrett Davidson Godwin, B.S. Chemistry.

     Manns Harbor — Brittany Leigh Copeland, B.S. Gerontology (magna cum laude).

     Melbourne, Australia — Charles Hyde, B.S. Business Administration and B.S. Accountancy (summa cum laude).

     Miami, Fla. —  Michael James Perez, B.S. Business Administration.

     Micro — Madison Elizabeth Bunn, B.S. Accountancy (cum laude); and Brittany Diane Clements, B.S. Elementary Education (K-6).

     Middleburg — Kayla Elizabeth Royster, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Middlesex — Justin C Alford, B.S. Business Administration and B.A. Mathematics (summa cum laude); and Kaitlyn Elizabeth Denton, B.S. Health Promotion (cum laude).

     Midlothian, Va. — Beth Ann Jarratt, B.S.W. Social Work and B.S. Political Science (magna cum laude).

     Milwaukee, Wis. — Doreen L. Kangas, B.S.N. Nursing (cum laude).

Mount Olive — Raven Nicole Newkirk, B.S.N. Nursing (cum laude).

Mountain Home, Idaho — Janay Yulis, B.S. Exercise Science.

Nashville — Haley Askew, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Yvette Lillian Bottoms-Richardson, B.S.W. Social Work; Clifford B. Miller III, B.S.N. Nursing; and Carly Marie Williams, B.S.N. Nursing.

     New Bern — Beverly Lauren Cuthrell, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Rylie Mackenzie McIntosh, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude); and Abigayle L. Reeves, B.S. Chemistry and B.S. Mathematics (cum laude).

     Newland — Laura Brooke Walters, B.S. Psychology (cum laude).

     Newport News, Va. — Sara A. Geiss, M.S.N. Nursing.

     New York, N.Y. — Guetchine Casseus, B.S.N. Nursing.

     Oxford — Victoria Anne Hughes, B.S.N. Nursing.

     Pikeville — Erin Michele Lyda, B.S.N. Nursing; and Melissa-Jo Meredith Nason, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Pittsford, N.Y. — Susan Lanigan Quast, B.S.N. Nursing.

     Prescott, Ariz. — Andreas Nielsen, B.S. Business Administration (cum laude).

     Princeton — René Nicole Allen, M.B.A. Strategic Leadership; and Amber Kalene Brush, M.B.A. Strategic Leadership.

     Punta Gorda, Fla. — Taylor Doeble, B.S. Exercise Science.

Raleigh — Michael Brandon Barrell, B.S. Business Administration (cum laude); Hannah Nicole Carr, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); LaKia Brianah Crawford, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences; Drake Curtis, B.S. Psychology; Olivia Tiant Daley, B.S. Exercise Science; Zakeyhael Elizabeth Ellis, B.S.W. Social Work (cum laude); Stephen Franklin Farlow, B.S. Health & Physical Education; Daniel Bradley Hart, B.S. Business Administration; Michelle A. Hemmer, M.B.A. Strategic Leadership; Shawanda E. Lang, M.S.N. Nursing; Marcella Monae Medley, B.S. Mass Communications (summa cum laude); and Haley Grace Sauls, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education (magna cum laude).

     Randleman — Valerie Register, B.F.A. Art & Design and B.S. Business Administration (cum laude).

Rockingham — Clara B. Crump, B.S. Gerontology (cum laude).

     Rocky Mount — Heather Noelle Baker, M.B.A. Strategic Leadership; Cody Ray Barefoot, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences; Konswela Michele Bryant, B.S.W. Social Work; Kristen Leanne Caddy, M.B.A. Strategic Leadership; Heather Marie Christman, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Abby Lynn Glover, B.S.W. Social Work; Laquinta Anderson Jordan, B.S.N. Nursing; Dana Michelle Kelly, B.S. Health Promotion; Brittany Taylor Moore, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); Whitney S. Richardson-Branch, B.S.N. Nursing; Marchella Sanders, B.S.N. Nursing;

Melissa Milton Watkins, M.B.A. Strategic Leadership; and Michael D. Wiggins, B.S.W. Social Work.

     Roper — Makenzie Mizell, B.S.W. Social Work.

     Rosharon, Texas — Collin Trajan Wilks, B.S. Psychology.

     Salisbury — Justin Robert Evans, B.S. Sport Management.

     Sanford — Bethany Joy McVay, B.S.N. Nursing.

     San Jose, Calif. — Kelsie L. Barnes, B.A. Theatre (magna cum laude).

     Seffner, Fla. — Jessica J. Lime, B.S. Health Promotion and B.S. Exercise Science.

     Selma — Tina Lynnett Hooks, B.S. Accounting (magna cum laude); Kameron Alexandrea House, B.S.N. Nursing (magna cum laude); and Carlos Alberto Mercado, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Seven Springs — David Vega, Jr., B.S. Biology.

Snow Hill — Quentin King, B.F.A. Art & Design; Robert Lee Taylor III, B.S. Business Administration and B.S. Political Science (cum laude); and Cindy Maldonado Tinajero, B.S. Business Administration.

     Southport — Ashleigh Hartung, B.S.W. Social Work.

     Spring Hope — Tyler Glenn Dew, B.S. Mass Communications (magna cum laude); Faye Amanda Duffin, M.S.N. Nursing; and Lisa Carter Strickland, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Stantonsburg — Alexanderia Clarke Peavy, B.S.W. Social Work and B.S. Psychology (magna cum laude).

     Suffolk, Va. — Dmonyaa Zaire Beale, B.S.W. Social Work; AnToneah Brechelle Daughtrey-Johnson, B.S. Mass Communications; and Nikita Peoples, M.S.N. Nursing.

     Tarboro — Sarah Megan Alderman, M.S.N. Nursing; Kimberley Boyette Bradley, B.S.N. Nursing; Sherri Lashelle Smith, M.S.N. Nursing; and Danielle Triplett Waugaman, M.S.N. Nursing.

     Tobaccoville — Brandon Isaiah Olivera, B.S. Mass Communications.

     Virginia Beach, Va. — Travis Hardy Broome, B.S. Political Science; and Alexandria Whitney Kimble, B.S. Biology (cum laude).

     Wake Forest — Tatyana Nashea Jackson, B.S. Exercise Science; Samantha Gray Kwiatkowski, B.S.W. Social Work and B.S. Gerontology; Madison Volk, B.S. Psychology (cum laude); and Chelsea D. Wright, B.S.N. Nursing.

     Walkersville, Md. — Kaitlin Elaine Marie Staley, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Walnut Cove — Landon Miller Dunlap, B.S. Exercise Science.

     Washington, D.C. — Bridgette Yvette Rhodes, B.S.W. Social Work.

     Wendell — Lacey Elizabeth Carver, B.S. Psychology (cum laude); and Nakita Patrice Douglas, B.L.S. Liberal Studies.

     Wilson — Alex Afflerbach, B.S. Business Administration; Angela Lievense Avery, B.S. Business Administration (cum laude); Salam Hmoud Awamleh, B.S. Biology (magna cum laude); Kate Morgan Barnes, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); Sherredah Dena Hopkins Barnes, B.S.W. Social Work; Alexandra Baylis, M.S.N. Nursing; Brandie Garris Black, B.A. Business; Joanna Kristine Boykin-Williams, M.B.A. Strategic Leadership; Breyonna Ashli Brown, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Gentry Robinson Buchan, M.B.A. Strategic Leadership; Diamond Alexis Bundy, B.S. Health Promotion; Kaitlyn Marie Carlson, B.S.W. Social Work; Antonnia Vines Carter, M.S.A. School Administration; Timothy Earl Clemons, B.F.A. Art & Design; Gabriel Charles Alexander Farris, B.S. Business Administration (magna cum laude); Jasmine Breanna Fate, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Turner Allen Garris, B.S. Business Administration; Cynthia Green, B.A. Business; Jennifer Hendricks, B.A. Business; Shaneka Renee Hinnant, B.S.W. Social Work; Douglas Alexander Hornick, B.S. Mass Communications; April Bunn Horton, B.S.N. Nursing; Jordan Elizabeth Jackson, B.S. Business Administration (cum laude); Lee Bryant Jenkins IV, B.S. Business Management; Jasmine Letroi Sadé Joyner, B.S.W. Social Work (cum laude); Kenneth Todd Kelly, B.S. Sport Management; Latatia Velette Lark, B.S.W. Social Work; Samantha Nicole Larkin, B.S. Mass Communications (magna cum laude); Norman Gerard Miller III, B.S. Business Management (magna cum laude); Debra Jean Moore, B.L.S. Liberal Studies; Sheila H. Moore, M.S.N. Nursing; Chukwuma O. Onyemelukwe, M.B.A. Strategic Leadership; Nina Makuochukwu Onyemelukwe, M.B.A. Strategic Leadership; Henry De Jesus Orellana, B.L.S. Liberal Studies; Daniel Alejandro Peru, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude); Lindsey Pierce, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences; Anderson Jenkins Pridgen, B.F.A. Art & Design; Wendy Yohanna Ramirez, B.S. Biology; Jonathan Kent Raynor, M.B.A. Strategic Leadership; Martha Guadalupe Serrano, B.S.N. Nursing (cum laude); Sherrima Chriselle Speight, M.S.A. School Administration; Sydney Brooke Speight, B.S.W. Social Work; Shelton Wade Stallings, M.B.A. Strategic Leadership; Sherry Jackson Strickland, B.S.N. Nursing; Pandora Monk Taylor, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Chessina Chanee Thigpen, B.A. Business; Kathy D. Turner, M.B.A. Strategic Leadership; Aimee Nicole West, B.A. Art and Design; Daniel Westbrook, B.S. Sport Management and B.S. Business Administration; Brittany Coley Whitfield, M.S.N. Nursing; and Latoya S. Worsley, B.S. Accountancy.

Winterville — Lorraine Lynne Harris, M.B.A. Strategic Leadership.

     Zebulon — Dawn Mitchell Carroll, B.S.N. Nursing (cum laude); and Rochelle Marie Dunlop, M.S.A. School Administration.

END

 

 

Comments are closed.