Barton College Announces 2021 Graduates

Posted · Add Comment
Barton College Seal

WILSON, N.C. —June 30, 2021 — Two hundred and forty-three Barton College undergraduate seniors and graduate students received diplomas on Saturday, May 8, during the school’s 119th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2020 and May 2021, and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Master Degree Graduates and Baccalaureate Degree Graduates are listed by their hometowns. Their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Baccalaureate Degree Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa (cum laude); 3.60 or higher (magna cum laude); and 3.30 or higher (cum laude). 

Master Degree Graduates listed by hometown —  

Albany, N.Y. — Cassandra Lynn Costa, M.S. Kinesiology.

Chesapeake, Va. — Rebecca Caroline Fraser, M.S. Kinesiology.

Clayton — Bradi Amber Hurley-Flowers, M.B.A. Strategic Leadership; and Brandi Hutaff Gardner, M.S.N. Nursing.

Franklinton — Brittini Pittman Bryant, M.S. Kinesiology.

Goldsboro — Elizabeth Lee Howze Stackhouse, M.S.N. Nursing.

Greenville — Jean Robinson Dove, M.B.A. Strategic Leadership; and Moriam Mojisola Kaka, M.S.N. Nursing.

Innisfail, Alberta, Canada — Nicole Louise Norlin, M.B.A. Strategic Leadership.

Jacksonville — Rachel Danielle Krueger, M.B.A. Strategic Leadership.

Kenly — Quamel Daquan Kenion, M.S. Kinesiology; and Mark Santes, M.B.A. Strategic Leadership.

Kinston — Dana Marlyn Page, M.S.A. School Administration.

Kirk Michael, Isle of Man — Marissa Olivia Sophie Stevenson, M.S. Kinesiology.

Knightdale — Linda Edwards Kirk, M.S.N. Nursing; and Jennifer Michele Nelson, M.B.A. Strategic Leadership.

Nashville — Terkessha Michelle Chatman, M.S.A. School Administration; and Ashley Taylor Matthews, M.S.A. School Administration.

Pine Level — Grace Kirby Browning, M.B.A. Strategic Leadership.

Pinetops — Ashley Lashun Dozier, M.S.A. School Administration.

Porto Seguro, Brazil — Iuri Moreno Aleixo, M.B.A. Strategic Leadership.

Raeford — Justin Allen Bellamy, M.S. Kinesiology.

Raleigh — Joseph Andrew Cobb, M.S.A. School Administration; Matthew Paul Kummerer, M.S.N. Nursing; Lakisha Shonté Long, M.S.N. Nursing; and Darryl Lee Webster, Jr., M.S. Kinesiology.

Red Deer, Alberta, Canada — Clare Margaret McMahon, M.B.A. Strategic Leadership.

Rocky Mount — Yameka Rochell Bullock, M.S.A. School Administration; and Jacob Tyler Heintz, M.S. Kinesiology.

Roxboro — Karen Woods Jones, M.S.N. Nursing.

Sao Paulo, Brazil — Lorran Quaiatti Antonelli, M.B.A. Strategic Leadership.

Stokes — Sharon Deneen Evans, M.B.A. Strategic Leadership,

Wake Forest — Carter Daniel Brogden, M.B.A. Strategic Leadership; and Clay Daulton Walters, M.B.A. Strategic Leadership.

Warwick, Bermuda — Kirstin Antoni Lindo Saltus, M.S. Kinesiology.

Weldon — Jimmie Lamont Harris, M.S.A. School Administration.

Wilson — Tanissa La-Shaun Nicole Eatmon, M.S.A. School Administration; Sandra Lee Fliakos, M.B.A. Strategic Leadership; Cynthia Green, M.B.A. Strategic Leadership; Holly Danielle Johnson, M.B.A. Strategic Leadership; Leigh Anne Brittany Orr, M.S.A. School Administration; Kaity Lynne Pearson, M.B.A. Strategic Leadership; Oliva Rivera, M.B.A. Strategic Leadership; Jasmine Cerise Wheeler, M.B.A. Strategic Leadership; and Faith Nicole Williams, M.B.A. Strategic Leadership.

Baccalaureate Degree Graduates listed by hometown —

Altoona, Pa. — Benjamin Robert Kasun, B.S. Sport Management.

Ashland, Va. — Syaani Maelyse Harris, B.S. Biology (magna cum laude).

Aurora — Ragen Michelle Tyndall, B.S. Business Administration.

Bailey — Jordan Taeylor London, B.S. Chemistry and B.S. Biology (cum laude); and Kourtney Rose Whitley, B.S. Elementary Education K-6 (cum laude).

Barcelona, Spain — Claudia Capellades Escolano, B.A. Mass Communications Studies (cum laude).

Battleboro — E’moni Shakayla Kee, B.S.W. Social Work; and Christina Ivey Marks, B.S.N. Nursing (cum laude).

Beaufort — Derrin Alexander Wells, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude).

Bel Air, Md. — Khayla Angelique Mitchell, B.S.N. Nursing (cum laude).

Benson — Brooke Lynn Ryals, B.S. Psychology (cum laude).

Boiling Springs — Nicholas Dunn Guerriero, B.S. Exercise Science (cum laude).

Borlange, Sweden — Alessandro Daniel Gerbino, B.S. Business Administration and B.S. Biology (summa cum laude).

Boston, Ga. — Aden Lane Powell, B.S. Business Administration.

Brainerd, Minn. — Bodin Joel Nichols, B.S. Business Administration.

Bucyrus, Kan. — Colin Edgar Strickland, B.S. Political Science.

Carrollton, Va. — Jakob Donald Ryan, B.S. Mass Communications.

Carson, Va. — Mallory Ashlen Sharp, B.S. Healthcare Administration.

Cary — Bhavi B. Parikh, B.S.N. Nursing.

Castalia — Sarah Ann Foster, B.S. Middle School Education (6-9); Kathryn Christine Jackson, B.S.N. Nursing (cum laude); and Markus A. Richardson, B.S. Business Administration.

Chicago, Ill. — Abigail Corrinda Paolicchi, B.S. Business Administration and B.S. Sport Management (cum laude).

Clayton — Savannah Gwen Bissette, B.S.W. Social Work; Mason Shelton Cooper, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Dianna Lee Gavin, B.S.N. Nursing (cum laude); Shantia Latrice O’Neal, B.S.W. Social Work (magna cum laude); and Amber Kaye Scoggins, B.S.W. Social Work.

Cleveland, Ohio — Eric James Reece, B.A. History (magna cum laude).

Coldspring, Texas — Brook Davis Knape, B.S.N. Nursing.

Colerain — Kenyon Larrell Askew, B.S. Mass Communications; and Lindsay Elaine Walter, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education (K-12).

Columbia, S.C. — Courtney Brooke Willis, B.S. Biology.

Creedmoor — Keelia Boustani, B.A. Interdisciplinary Studies.

Dartmouth, England — Hugh John Louis Ryder, B.S. Mathematics (magna cum laude).

Denver, Colo. — Mattie Alpert, B.S. Business Administration (cum laude).

Dudley — Camelia Selena Rodriguez, B.S.W. Social Work.

Durban, South Africa — Nicola Leigh Macdonald, B.F.A. Art & Design (summa cum laude).

Durham — Isaiah Onesimus Reddish, B.S. Business Administration (cum laude).

Edenton — Patrick Lee Downum, B.S. Sport Management.

Efland — Camerin Avery McPherson, B.A. Interdisciplinary Arts and Media.

Elm City — Hunter E. Andrews, B.S.W. Social Work (cum laude); Brooke Ashlynn Bossolono, B.S. Psychology (cum laude); and Clayton Bailey Gardner, B.A. History.

Engelhard — Brianna La’Shunda Harris, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Farmville — Skylar Rae Daniels, B.S. Educational Studies; and Corbitt Dayva Phillips, B.S.W. Social Work.

Fayetteville — Kiá R. Morris, B.A. Biology.

Franklinton — Hector Andres Hernandez Cruz, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Galena, Ohio — Austin Lee Schone, B.S. Biology.

Ghana, West Africa — Benjamin Osei, B.S.W. Social Work.

Goldsboro — Rhonda Veney Anderson, B.S.W. Social Work; Luke Leonard Cisco, B.S.W. Social Work (cum laude); Bridget Johnson, B.S.W. Social Work; Whitney Marie Joyner, B.F.A. Art & Design (summa cum laude); and Debra Nicole Pruitt, B.F.A. Art & Design (magna cum laude).

Grand Haven, Mich. — Brooke Anne Lonergan, B.S. Exercise Science (magna cum laude).

Grand Rapids, Mich. — Synthandria Lee Stockwell, B.A. Theatre.

Greensboro — Shannon Ashley Dwiggins, B.S.N. Nursing.

Greentown, Ind. — Callie Marie Burnette, B.A. Interdisciplinary Arts and Media (summa cum laude).

Greenville — Kasi Elizabeth Brooks, B.S.N. Nursing; Courtney Madison Cox, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing; Kayla Nicole Evans, B.S.N. Nursing (cum laude); Cheryl Darrice Godley, B.S.W. Social Work; Lashonda Evette Griffin, B.S.W. Social Work; Morgan Rawls Shirley, B.S. Sport Management; and Aureion Liniqua Smith, B.S.N. Nursing.

Guaynabo, Puerto Rico — Adrian Arturo Iglesias, B.S. Healthcare Administration (magna cum laude).

Hampstead — Hayley Nicole Grizzle, B.S. Business Administration and B.S. Healthcare Administration (summa cum laude); and Christine Leigh McLean, B.S. Exercise Science.

Hampton, Va. — Rebecca Lynn Brundage, B.S. Health Promotion.

Hastings, N.Y. —  Brittany Lee Roszyk, B.S. Biology.

Henderson — Ashlyn Kristina Collier, B.S.N. Nursing (magna cum laude); and Ashley Douglas Owen, B.S.N. Nursing.

Hickory — Hannah Daphne Beard, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Holly Springs — Zachary Todd Hill, B.S. Mass Communications,

Hope Mills — Kaytlin Cheyenne Elkins, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Huntingtown, Md. — Morgan Olivia McGuffin, B.S. Sport Management (cum laude).

Innisfail, Alberta, Canada — Nicole Louise Norlin, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Jackson Springs — Jordan Leanna Blake, B.S. Biology and B.S. Health Promotion (magna cum laude).

Jacksonville — Matthew Robert Elmore, B.S. Sport Management; and Lauren Michelle LaFleur, B.S.N. Nursing.

Kathmandu, Nepal — Tenzing Palden, B.S.N. Nursing (cum laude).

Kenly — Ricardo Padilla-Sanchez, B.S. Business Administration; and Mark Santes, B.S. Business Administration (cum laude).

Kitimat, British Columbia, Canada — Kleanza James Cathers, B.S. Exercise Science (cum laude).

Knightdale — Jennifer Michele Nelson, B.S. Business Administration (magna cum laude); and Gerson Andrew Torres, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (summa cum laude).

LaGrange — Alison Marie Montague, B.S.N. Nursing (cum laude).

Lake Waccamaw — Kelsey Stuart Carroll, B.S. Biology and B.S. Exercise Science (magna cum laude).

Lima, Peru — Ada Vargas Lau, B.A. Mathematics and B.S. Business Administration (summa (cum laude).

Long Island, N.Y. — Angelina Grace Scarpa, B.S. Psychology (cum laude).

Los Angeles, Calif. — Debbie Melissa Herrera, B.A. Mass Communications Studies and B.S. Photojournalism.

Louisburg — Haley Alexis Marshall, B.S. Educational Studies (cum laude); and Octavius Trey Scoggins, B.S. Mass Communications.

Lucama — Hannah Louise Price, B.F.A. Art & Design (magna cum laude).

Maine, N.Y. — Tyler Thompson, B.S. Sport Management.

Mechanicsville, Va. — Jonathan Tyler Moss, B.S. Photojournalism (magna cum laude).

Melbourne, Australia — Blake Stuart Burdack, B.S. Psychology and B.S. Political Science (cum laude).

Murfreesboro — Douglas Cole Rose, B.S. Exercise Science.

Nashville — Savannah Marie Barrett, B.S.N. Nursing; and Nicole Elizabeth Sprague, B.S. Healthcare Administration (cum laude).

New Bern — Heather Renee Willis, B.S. Psychology (magna cum laude).

New Orleans, La. — Dwuaneisha Shelita Whitfield, B.S. Psychology and B.S.W. Social Work.

Olvera, Cádiz, Spain — Ruben Mancio Paradas, B.S. Exercise Science and B.S. Sport Management.

Pembroke — Madison Montrel Clark, B.S.N. Nursing.

Pfafftown — Britney Giselle Strickland, B.S.N. Nursing.

Pikeville — Eric James Reece, B.A. History (magna cum laude).

Pinetops — Shakelia Trenae Williams, B.S. Business Administration and B.S. Healthcare Administration (cum laude).

Pinetown — Morgan Leigh Jefferson, B.S.N. Nursing.

Pittsburg, Pa. — Ronaldo Michael Del Duca III, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Plymouth, Wis. — Harrison Paul Strutz, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Porto Seguro, Brazil — Iuri Moreno Aleixo, B.S. Business Administration (cum laude).

Potomac, Md. — Carman Chase, B.S. Sport Management.

Princeton — Sarah Madison Adkins, B.S. Exercise Science (cum laude); Katelyn Ciara Beasley, B.S.N. Nursing; and Desirea Lynn Cole, B.S. Gerontology.

Queens, N.Y. — Shawn Allen Harrison, B.S. Sport Management.

Raeford — Riya Rajesh Patel, B.S.N. Nursing (cum laude).

Raleigh — Samari Esmerly Bonilla Turcios, B.S.N. Nursing (cum laude); Natalie Grace Brooks, B.A. History and B.S. Political Science (summa cum laude); Annette Marie Dorris, B.S.N. Nursing (cum laude); Katherine Elizabeth Fritsch, B.S.N. Nursing (magna cum laude); and Zachary Wallace Taylor, B.S.N. Nursing (summa cum laude).

Red Deer, Alberta, Canada — Clare Margaret McMahon, B.S. Business Administration (cum laude).

Roanoke Rapids — Darius La’quell Cumbo, B.S. Political Science; Kyrstin Skye Deaton, B.S. Gerontology and B.S.N. Nursing; Nicole Marie Powell, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences; Kristen Danielle Price, B.S. Business Administration (magna cum laude); and Colby Michael Warren B.S. Business Administration.

Rock Hill, S.C. — DeShaun Marquise McFadden, B.S. Sport Management.

Rocky Mount — Donna Douglas, B.S.W. Social Work (cum laude); Jacob Tyler Heintz, B.S. Exercise Science and B.S. Sport Management (magna cum laude); Samia Latrice Hinton, B.A. Biology; Keisha Garrett Horton, B.S.W. Social Work; Haley Morgan Joyner, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing; Madalyn Terri McRae, B.S. Psychology and B.S.N. Nursing; Casey Dianne Webb, B.S.W. Social Work (cum laude); Candace Gabrielle Sauls Whitaker, B.S.N. Nursing; James MarQuette Wright, B.S.W. Social Work.

Rodanthe — Hannah Marie Lovell, B.S. Psychology and B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude).

Salisbury — Megan Ashlee Bolick, B.L.S. Liberal Studies.

Salt Lake City, Utah — Katherine James Mattena, B.S. Chemistry and B.S. Mathematics (cum laude).

Sao Paulo, Brazil — Lorran Quaiatti Antonelli, B.S. Business Administration.

Scotia, N.Y. — Matthew Robert Gonzales, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Silver Springs, Md. — Irene Beatriz Henriquez, B.S. Psychology and B.S. Business Administration.

Sims — Madison Blake Hinnant, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education (K-12) (magna cum laude).

Smithfield — Jennifer Lynn Gaddis, B.S.W. Social Work; and Deborah Allen Stephenson, B.S. Gerontology (cum laude).

Sneads Ferry — Mackenzie Bryce Camp, B.S. Mass Communications and B.S. Business Administration (magna cum laude).

Snow Hill — Jennifer Taylor Stevens, B.S.N. Nursing (cum laude).

Spokane, Wash. — Brayden Cole Olson, B.S. Sport Management and B.S. Business Administration (cum laude).

Spring Hope — Lorenzo Antonio Ayala, B.S. Chemistry; Elizabeth J. Majernik, B.S.N. Nursing; and Braxton Taylor, B.S.W. Social Work.

Stewartstown, Pa. — Kayli Starr Ashenfelter, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Summerville, S.C. — Katherine Elizabeth Lindfors, B.S. Mass Communications (cum laude).

Sunnyvale, Calif. — Edwin Montaruli, B.S. Psychology (cum laude).

Tarboro — Kristen Nicole Sheffield, B.S.N. Nursing.

Thessaloniki, Greece — Dimitrios Kyridis, B.S. Biology (summa cum laude).

Toronto, Canada — Owen Andrew Dick, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Virginia Beach, Va. — Tayah Andrea Doss, B.S. Exercise Science; Morgan Elizabeth Wilson, B.S. Business Administration (cum laude).

Wake Forest — Carter Daniel Brogden, B.S. Business Administration (cum laude); Deven Elizabeth Hussey, B.S.W. Social Work; and Abigail Marie Wade, B.F.A. Art & Design (magna cum laude).

Waldorf, Md. — Maurissa Alyse Ferguson, B.S. Psychology.

Warsaw, Poland — Bartlomiej Krzysztof Swiderski, B.S. Business Administration (cum laude).

Wendell — Tyler Lee Hunt, B.S. Business Administration (summa cum laude); Blake Tyler Pennington, B.S. Business Administration; and Justin David Poole, B.S. Business Administration.

Westerville, Ohio — Michael Channing Ford, B.A. Religion & Philosophy and B.S. Political Science.

Wilson — Tenesha Monique Artis, B.S.W. Social Work; Shannon Lee Baker, B.S. Mass Communications; Sylvia Ann Bellamy, B.S. Business Administration; Tobie T. Bellamy, B.S. Business Administration (magna cum laude); Amber Nicole Burkett, B.S. Psychology; Ernestine Canady, B.S.W. Social Work; Toni Danyael Donaldson-Quinn, B.S.N. Nursing; Ellen Sharmayne Ellis, B.S.W. Social Work; Michael Steven Ellis, B.S. Educational Studies (magna cum laude); Stevie Leighann Fulghum, B.S. Psychology (magna cum laude); Winquika Lamon Hill, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences; Denning Walston Hudson, B.S. Business Administration (magna cum laude); Shemar Tylil Hudson, B.S. Sport Management and B.S. Business Administration; Holly Danielle Johnson, B.S. Business Administration (summa cum laude); Mary Kathryn Jones, B.S.N. Nursing (cum laude); Elizabeth Allison King, B.S. Elementary Education (K-6); Evan Jennings Lee, B.A. Interdisciplinary Studies; Karen Lia Minshew, B.S.N. Nursing; Leah Hunter Noble, B.S.N. Nursing; Robin Whitley Parnell, B.S. Psychology (cum laude); Kaity Lynne Pearson, B.S. Business Administration (magna cum laude); Oliva Rivera, B.S. Business Administration (magna cum laude); Rashida Raziya Sauls, B.S.W. Social Work; Davis Tyler Stone, B.S. Sport Management; Scott Lee Thompson II, B.S. Sport Management; Allyson Varnell Tingen, B.S. Educational Studies; Heidi Valasco, B.S. Health Promotion; Absalon De’Shune Williams, B.A. Interdisciplinary Studies; Jessica Spurlin Williams, B.S.N. Nursing.

Winterville — Natasha Evette Owens, B.S.N. Nursing; and Chicquita Elaine Ward, B.S.N. Nursing.

Woodbridge, Va. — Tyler Dwayne McNeill, B.S. Political Science; and Imrie Craig Worley, Jr., B.S. Business Administration (magna cum laude).

Zagreb, Croatia — Jaksa Gabric, B.F.A. Art & Design.

Zebulon — Ayeley Kyauna Akoto, B.S.N. Nursing (cum laude); and Gina Maria Ferrell Driver, B.A. Business; and VicToria Lynn Vaughn, B.S.W. Social Work.

END

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.