Barton College Announces 2017 Graduates

Posted · Add Comment

WILSON, N.C. — June 5, 2017 — Two hundred and seventy-seven Barton College undergraduate seniors and graduate students received diplomas on Saturday, May 14, during the school’s 115th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2015 and May 2016, and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Master Degree Graduates and Baccalaureate Degree Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Baccalaureate Degree Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

 

Master Degree Graduates, by hometown —

     Cary — Nancy Jo Thompson, M.S.N. Nursing.

     Clayton — Jenny Christina Henry Booth, M.S.N. Nursing.

     Farmville — David Lamar Lott, M.S.A. School Administration.

     Goldsboro — Cynthia Nelson, M.S.A. School Administration.

     Greenville — Chris Stanton Smith, M.S.N. Nursing.

     Indianapolis, Ind. — Kelsey Leigh High, M.Ed. Elementary Education (K-6).

     Kenly — Josie Danielle Newport, M.S.N. Nursing; and Deanna Leigh Whitehurst Nicholson, M.S.N. Nursing.

     Nashville — Annette Darden Richardson, M.S.N. Nursing; and Christine Veillette, M.S.A. School Administration.

     Raleigh — Tunisha N. Mosley, M.S.N. Nursing; and Nakkia Laron Ruffin-Rogers, M.Ed. Elementary Education (K-6).

     Rocky Mount — Taylor Farmer Lancaster, M.S.N. Nursing.

     Saratoga — Tomekia Atkinson Brown, M.S.A. School Administration.

     Sims — Megan Griffin Kubatz, M.S.N. Nursing.

     Stantonsburg — Rhiannon Little Stallings, M.S.N. Nursing.

     Theresa, N.Y.  — Ashley A. Atkinson, M.Ed. Elementary Education (K-6).

     Wilson — Clifton Merritt Blanton, M.S.A. School Administration; Kelly Langston Lindsey, M.S.A. School Administration; Sherryl Dianne Taylor Moore, M.S.N. Nursing; and Susan Carlyle Pittman, M.S.N. Nursing.

 

Baccalaureate Degree Graduates, by hometown —    

     Alexandria, Va. — Baylee Drew Simpson, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Andover, N.J. — Marylynn Iwanowski, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and B.S. Middle School Education (6-9) (magna cum laude).

     Angier — Jacob Tyler Willis, B.S. Social Studies with Teacher Licensure (cum laude).

     Apex — Kailey Alisan Minnich, B.S.N. Nursing (cum laude); and Carrie Michelle Pinkston, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Archer Lodge — Joy Evelynn Driver, B.S. Gerontology; and Jennifer Lee Jenkins, B.S.W. Social Work.

     Aulander — Kelsie Miranda Conner, B.S. Fitness Management.

     Bailey — Castin Brook Nichols, B.S. Gerontology.

     Baltimore, Md. — Aubrey Tate Mannel, B.L.S. Liberal Studies.

     Benfleet, Essex, England — Matthew H. Smith, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (cum laude).

     Benson — Mary Catherine Sutherland, B.S. Elementary Education (K-6).

     Biscoe — Giselle Dominguez, B.S. Biology (cum laude).

     Brevard — Jamie Elizabeth Barton, B.S. Business Administration.

     Bunn — Kristy C. Bakke, B.S. Birth to Kindergarten (magna cum laude); and Haley Brianne Bostic, B.S. Biology (cum laude).

     Burgettstown, Pa. — Teresa Michelle Cooper, B.S. Health Promotion (cum laude).

     Burlington — Alexis Annissa Burton, B.S. Gerontology.

     Camarillo, Calif. — Mariana Celene Kedzia, B.S. Health Promotion (magna cum laude).

     Cary — Brittany Leigh Price, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Morris Baiga Stephen Wani, B.S.N. Nursing; and Tara Michelle Williams, B.S. Health Promotion.

     Castalia — Chrystal Richardson, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

     Catania, Italy — Federico Bruno Antonio Pagliara, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (cum laude).

     Charlotte — Susan Marie Mencer, B.S. Business Administration.

     Chesapeake, Va. — Devin Elizabeth Heath, B.S. Special Education (K-12).

     Chinquapin — Addison Page Morgan, B.S. Health Promotion.

     Chocowinity — Lashonda E. Griffin, B.S.W. Social Work; and Robyn Carraway Hamilton, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

     Clayton — Mykala Chadara Adams, B.L.S. Liberal Studies; Breanna Renee Bonczewski, B.A. English; Staci E. Douglas, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Michael A. Edwards, B.A. Biology; Katherine Christine Hatcher, B.S. Accountancy (cum laude); Brandi Hutaff Gardner, B.S.N. Nursing (cum laude); Stephanie Christina Jones, B.S. Psychology; and Deatha Kirkland, B.S.W. Social Work.

     Clinton, Md. — JerBria Smith, B.S. Health Promotion.

     Clinton — Taylor Leigh Bowden, B.S. Biology.

     Creedmoor — Allison Renae Bell, B.S. Business Administration (cum laude); Elizabeth Ann McStoots, B.S.N. Nursing; and Shawn William Montren, B.S. Business Management (summa cum laude).

     Duncanville, Texas — Chelsea Sanchez, B.S. Biology (summa cum laude).

     Durham — Nicholas Earl Adams, B.S. Business Management; Christopher Matthew Alan Gaylord, B.A. English; Kaitlyn Lillian Micol, B.S.N. Nursing (cum laude); and Kerry David Walker, B.S. Accountancy and B.S. Business Management (summa cum laude).

     Elizabeth City — Clayton Houston Davis, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences and B.S. Political Science (cum laude).

     Elm City — Beatrice Gay Whitley Joyner, B.S.W. Social Work (magna cum laude); and Jordan Daniel Skinner, B.S. Business Administration and B.S. Sport Management.

     Enfield — Kendra Marie Halsey, B.S. Fitness Management.

     Faulkland — Ashley Nicole Hardy, B.S.W. Social Work.

     Fayetteville — Semaj Street, B.S. Fitness Management.

     Feltonville — Shamik Ashaun Jarrett, B.S. Business Administration.

     Frankford, Del. — Benjamin Charles Rosolie, B.S. Fitness Management and B.S. Sport Management.

     Franklinton — Jared W. Bullock, B.S. Health Promotion and B.S. Gerontology (cum laude); and Tamara Cannon, B.S.N. Nursing.

     Fuquay Varina — Sarah Nicole Biddix, B.S.N. Nursing (cum laude); Charles Dominique Byrd, B.S. Sport Management; Anna L. Powell, B.S.N. Nursing; and Ann Elizabeth Tucker, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Gilbert, La. — Nathan Jackson Roberts II, B.F.A. Art & Design (cum laude).

     Goldsboro — Taylor Grace Edmundson, B.S.W. Social Work (cum laude); Lisa Ann Gollotto, B.S.N. Nursing (cum laude); Ty’Amber Janae Neal, B.S. Business Management; Christine Prunty Pittman, B.S.W. Social Work.

     Grandy — Aaron Tyler Young, B.A. History (cum laude).

     Greensburg, Pa. — Tyler Reid Robbins, B.S. Business Management (summa cum laude).

     Greenville — Kiwana Nichole Ellison, B.S.W. Social Work; Brenda Cogdell Felton, B.S.W. Social Work (cum laude); Nicholas Tyler Garrett, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Jessica Leigh Hardee, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude); Terrance L. Holloway, B.S. Business Administration and B.S. Psychology; Amanda Michelle King, B.S.N. Nursing (cum laude); Deglan Karl McCrystal, B.S.N. Nursing; Rochelle Heath Olivera, B.S.N. Nursing (cum laude); Kealen Preston Patterson, B.S. Business Administration; and Kevin Randolph, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Guayaquil, Ecuador — Lorraine C. Chon-Qui, B.S. Sport Management and B.S. Mass Communications (cum laude).

     Halifax — Emily Estelle McIlquham, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

     Henderson — Monique Alexis Hill, B.S. Health Promotion.

     Hertford — Corby Smith Bunch, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Hillsborough — Kera R. Robertson, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Ho Chi Minh, Vietnam — Hoan Rahlan, B.F.A. Art & Design (cum laude).

     Hubert — Christian Eric Ahlquist, B.S. Health & Physical Education.

     Huntersville — Lisa Marie Olearczyk, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Jacksonville — Austin Michael Tausch, B.S. Fitness Management.

     Jamesville — Cara Alexis Taylor, B.S. Biology; and Tasha’ Marie Watts, B.S.W. Social Work.

     Kenly — Jessica Lynn Baisey, B.F.A. Art & Design; Allison Nicole Nixon, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Dhillon Creech Phillips, B.S. Mass Communications; and Ashley Elaine Vaughan, B.S.N. Nursing.

     La Grange — Cristina G. Villagran, B.S.W. Social Work (cum laude).

     Lake Elsinore, Calif. — Katherine Ann Barton, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude).

     Laurel, Md. — Essence Ya’Nek Dickens, B.S.W. Social Work.

     Lenoir — Kayleigh Nicole Huffman, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude).

     Lillington — Luar Jovaniel Mercado Lopez, B.S. Health Promotion and B.S. Gerontology (cum laude).

     Lititz, Pa. — Carolina Jeanne Merrill, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences and B.S. Chemistry.

     Littleton — Megan Hope Irby Ezzell, B.S.N. Nursing (cum laude); and Adam Paul Pope, B.S. Sport Management (cum laude).

     Locust — Kayla Nicole Gragg, B.S. Health Promotion.

     Louisburg — Samantha Mikaela Calvery, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude); Katie Lee Fobes, B.S. Psychology; and Anna Marie Inscoe, B.F.A. Art & Design (magna cum laude).

     Lucama — Jessica Nicole Pate, B.S. Mass Communications; Roseanna C. Strickland, B.S. Health Promotion and B.S. Gerontology; and Rebecca Rose Talton, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

     Lumberton — Jamicia Shanique Jones, B.S.W. Social Work.

     Lyndhurst, Hampshire, England — Kyle D. Gaster, B.S. Business Management (magna cum laude).

     Mansfield, Ohio — Amy Marie Grubbs, B.S. Political Science.

     Mexico City, Mexico — Giovanni Amado Sanchez, B.A. Mathematics and B.A. English (cum laude).

     Miami, Fla. —  Jonathan Novoa-Miralles, B.S. Business Administration and B.S. Sport Management (cum laude).

     Middlesex — Bridgette Lee Boykin, B.S. Psychology (magna cum laude); Brittany Samon’e Hinton, B.S.W. Social Work; and Casey Brooke Liles, B.L.S. Liberal Studies.

     Mocksville — Atlanta Nicole Powell, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude).

     Monson, Maine — Malorie Lynn Evans, B.S.N. Nursing.

     Morehead City — Randi Leigh Price, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

     Mount Olive — Yesenia Lopez Hernandez, B.S.W. Social Work.

     Mount Vernon, Iowa — Sabrina Traelynn Amundson, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education (K-12) (cum laude).

     Naples, Fla. — Kelly Dolan, B.S. Health Promotion.

     Nashville — Sarah Kathryn Barnes, B.S.W. Social Work (cum laude); Laura Walker Bastian, B.S.N. Nursing; Jennifer Coppedge, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Casey Marie Strickland, B.S.N. Nursing (cum laude); and Brittany Gena Faulkner Thomas, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

     New Bern — Somer Christine Bjork, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Sarah Catherine Hall, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Cherry Po, B.S.W. Social Work; and Kyle White, B.S. Middle School Education (6-9).

     New Haven, Conn. — Jayvona E. McDaniel, B.S. Mass Communications.

     Newport — Emily Page, B.S.W. Social Work (cum laude).

     Norrkoping, Sweden — Marcus Johan Hjalmar Strath, B.S. Business Administration (magna cum laude).

     Holly Ridge — Tamara Smith, B.A. Art & Design.

     Orange Park, Fla. — Caila Sydne Carter, B.L.S. Liberal Studies.

     Pikeville — Jennifer Elizabeth Harrell, B.F.A. Art & Design.

     Pilot — Jarrett Chandler Pearce, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Pinetops — Mary Sue Taylor, B.A. Religion & Philosophy and B.A. Mathematics.

     Pittsboro — Andrew Devin Webster, B.S. Exercise Science.

     Plano, Texas — Sydney Forbus Dommer, B.S. Biology (cum laude).

     Plymouth — Megan Renee Kelly, B.S. Biology.

     Pompano Beach, Fla. — Laura Catherine Peed, B.S. Business Administration and B.S. Accountancy (magna cum laude).

     Princeton — Hunter David Hinson, B.S. Accountancy and B.S. Business Administration (magna cum laude); and Victoria Anne Jordan, B.S.N. Nursing and B.A. Religion & Philosophy (cum laude).

     Raleigh — Allena Alcora Bolton, B.S.W. Social Work and B.S. Psychology; Erin Elizabeth Brown, B.S.W. Social Work; Alex Payton David, B.S. Business Management; Christopher Bradsher Davis, B.S. Business Management (cum laude); Heather Lane Hanner, B.S.N. Nursing; Kianna Amari Jimenez, B.S. Chemistry and B.A. Mathematics (magna cum laude); Der Christine Ksor, B.S.N. Nursing; Joshua Allen Mims, B.S. Exercise Science (cum laude); Lindsey Sue Peterson, B.S. Special Education (K-12) (cum laude); and Em Y, B.S.N. Nursing.

     Rochester, N.Y. — Heather Nelson Close, B.L.S. Liberal Studies.

     Rockingham — Tia Breanna Broady, B.L.S. Liberal Studies.

     Rocky Mount — Janice Renee Bracken, B.S. Business Administration (cum laude); Lillie Susan Culpepper, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Courtney Leigh Moore, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); Aleshia Renee Richardson, B.S.W. Social Work (cum laude); Ashley Nicole Rushton, B.A. Spanish (cum laude); Taniza Tabb, B.S.W. Social Work; and Jasmine Monique Wiggins, B.S.W. Social Work.

     Sao Paulo, Brazil — Rodrigo de Carvalho Neves, B.S. Business Administration.

     Shalimar, Fla. — McKennon Griffin, B.S. Mass Communications.

     Sims — Taylor Lin Baker, B.S. Mass Communications (magna cum laude); and Maxmillian D. Kubatz, B.L.S. Liberal Studies.

     Smithfield — Andrew Blake Mitchell, B.S. Business Management; and Sheila D. Rawlings, B.S.W. Social Work.

     Snow Hill — Laurie Sutton Ribeiro, B.S.N. Nursing and B.S. Health Promotion (magna cum laude); and Crystal Marisa Vasquez, B.S. Business Administration and B.S. Accountancy (cum laude).

     Southport — Mackenzie Lynn Jones, B.S. Elementary Education (K-6).

     Spring Hope — Brooke Raquel Fernandez, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Katie Lynn Haden, B.S. Psychology; and Lisa Carter Strickland, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Spring Valley, N.Y. — Jah-moul Gordon, B.S. Mass Communications.

     Springfield, Va. — Victoria A. Tully, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Spruce Pine — Sherry Ayscue Walsh, B.S.W. Social Work.

     Stantonsburg — Heather Cuddington, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education (K-12) (magna cum laude).

     Stem — Brianna Leigh Clayton, B.S. Accountancy and B.S. Business Management (magna cum laude).

     Streamwood, Ill. — Tanya Jasmine Garcia, B.S. Biology.

     Suffolk, Va. — Kristin Moore, B.L.S. Liberal Studies.

     Tarboro — Courtney Brook Bordeaux, B.S.N. Nursing (cum laude); Joshua G. Farrar, B.S. Mass Communications; and Callie Evelyn Johnson, B.S. Gerontology.

     Thames, New Zealand — Jake Oscar Macks McCartney, B.S. Business Administration and B.S. Accountancy (magna cum laude).

     Theresa, N.Y. — Mollie Jo Atkinson, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Timberlake — Hannah Teasley, B.S.N. Nursing (cum laude).

     Toa Baja, Puerto Rico — Juan J. Varona, B.S. Business Administration.

     Upper Marlboro, Md. — Tina Gant, B.S. Health Promotion.

     Vanceboro — Myra Leigh Stotesbury, B.S. Art Education and B.S. Business Management (magna cum laude).

     Vieux Fort, Saint Lucia — Lashley Winter, B.S. Mass Communications.

     Virginia Beach, Va. — Kaitlin Marie Shotts, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12).

     Wabasso, Minn. — Samantha Nicole Arnold, B.S. Health Promotion (magna cum laude).

     Wake Forest — Sarah Leigh Browning, B.S. Elementary Education (K-6); Kimberly Dawn Green, B.S.N. Nursing; Cayleigh Mary Joslyn, B.S.N. Nursing; Sarah Marie Roy, B.S.N. Nursing; and Blake Anthony Spangenberg, B.S. Fitness Management (cum laude).

     Walnut Cove — Landon Miller Dunlap, B.S. Fitness Management.

     Walstonburg — Marina Leal, B.F.A. Art & Design.

     Waltham, Mass. — Gabriella Nicole Barrera, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude).

     Washington, D.C. — Natalia Elaine Minson, B.S. Business Management.

     Wendell — Alena Marie Grubb, B.S. Psychology and B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude); Calvin Scott Hawke, B.S. Business Management and B.S. Mathematics (summa cum laude); and Amy Dowdy Maxwell, B.S.W. Social Work.

     Westminster, Md. — Nicholas Joseph Ellison, B.S. Fitness Management.

     Williamston — Victoria Gray VanNortwick, B.S. Health Promotion (cum laude); and Haley Bree Wynn, B.S. Psychology and B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

     Willow Spring — Karrie Renee Huston, B.S.N. Nursing; and Mara Davis Price, B.S. Psychology and B.A. English (summa cum laude).

     Wilmington — Tyler Elliott Thayer, B.S. Sport Management.

     Wilson — Tyler Amerson, B.S. Sport Management (magna cum laude); Skylesha Ann Lee Atkinson, B.S. Business Management (cum laude); Melinda Estelle Barnes, B.A. Business; Sherredah Dena Hopkins Barnes, B.S.W. Social Work; Karen Binette, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12) (cum laude); Joanna Kristine Boykin-Williams, B.A. Business; Candice Nichole Bunch, B.S. Business Administration (cum laude); Brandon Craig Edwards, B.S. Health & Physical Education; Joshua Macaulay Egodo, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (magna cum laude); Aaron Edward Ellis, B.F.A. Art & Design; Samuel Steven Ellis, B.S. Health & Physical Education; Cora Lee Foster, B.S.W. Social Work; Jovan Michel Gracia, B.S. Business Management; Shanette Latrish Graham, B.S. Biology; Talayah Shanada Hardy, B.F.A. Art & Design (cum laude); Benjamin James Hawley, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); April Bunn Horton, B.S.N. Nursing; Zachary Johnson, B.A. Biology; Caroline Brooke Lyndon, B.S. Health Promotion; Patricia Solis Morales, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (magna cum laude); Alysha Erin Nutt, B.A. Art & Design and B.S. Business Management; Adam Pridgen, B.S.W. Social Work (cum laude); Henrietta Duke Pridgen, B.A. Business; Vanessa Chapman Rawlings, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Brian Christopher Reneau, B.S. Business Management; Ashley Nichole Sheares, B.S. Education of the Deaf & Hard of Hearing (K-12); Luisa Fernanda Torres Garcia, B.S. Mass Communications (magna cum laude); Amy Elizabeth Varnell, B.S. Biology; Shanika Nicole Vick, B.S. Business Management; Daniel Westbrook, B.S. Sport Management and B.S. Business Administration; Hart Turner Wiggins, Jr., B.A. History; Haley Brooke Williford, B.S. Psychology and B.S. Gerontology (magna cum laude); and Amber Renee Williams, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

     Windsor, Conn. — Delilah Rosa Moody, B.S.N. Nursing.

     Winston-Salem — Collan Kammerer, B.F.A. Art & Design.

     Winterville — Cubatrina Bechoncia Latoya Lyons, B.S.W. Social Work.

     Youngsville — Julia Michele Strickland, B.S. Educational Studies.

     Zebulon — Brittany Frazier Keith, B.S. Biology; Sara Denise Hester, B.S. Health Promotion; Travis Jarrod Austin Pearce, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Emily Jane Ward, B.S. Health Promotion; and Ashton Paige Williams, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

END

 

 

Comments are closed.