Barton College Announces 2015 Graduates

Posted · Add Comment

WILSON, N.C. — May 20, 2015 — Two hundred and fifty-seven Barton College seniors received diplomas on Sunday, May 17, during the school’s 113th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2014 and May 2015, and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

Graduates, by hometown —

Ahoskie — Taylor Nicole Myers, B.S. Health Promotion.

Albuquerque, N.M. — Adrianna Lisa Jimenez, B.S. Political Science, Sport Management and Business Management (magna cum laude).

Annapolis, Md. — George William Shenas, B.S. Political Science.

Apex — Joseph Thomas Bunce, B.S. Business Management (cum laude); Jordan Bauer Crutchfield, B.S. Sport Management; and Victoria Nicole Smith, B.L.S. Liberal Studies.

Atlanta, Ga. — Shadawn Lenae Clanton, B.S. Sport Management and Business Management.

Bailey — Amy Lewis Strickland, B.S. Accounting.

Ballston Lake, N.Y. — Michael Bryan Brienza, B.S. Accountancy and Business Management (cum laude).

Bladenboro — Hayley Renée Baxley, B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) and Elementary Education (K-6).

Bogota, Colombia — Jorge A. Pradilla, B.S. Sport Management and Business Management (magna cum laude).

Bratislava, Slovakia — Ladislav Lelkes, B.S. Political Science.

Brooklyn, N.Y. — Danisha Ashley Jordan, B.S. Criminology & Criminal Justice.

Buffalo, N.Y. — Jessica Ann Abraham, B.S. Biology.

Bunn — Walter Cleveland Haynes III, B.S. Health Promotion (cum laude).

Burlington — Jasmine Albright, B.S. Psychology (magna cum laude).

Camden — Chelsea Coleman Fleury, B.S. Biology and Fitness Management.

Caracas, Venezuela — Alicia Lasry Grajal, B.S. Mass Communications (cum laude).

Cary — Christie Lee Duckett, B.S.N. Nursing; Emily Kara Marzbani, B.S.N. Nursing (cum laude); Holly Olivia Meehan, B.S.N. Nursing; and Lindsey Aaryn Snyder, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).

Chaffee, N.Y. — Sheryl Denise Jones-Pierce, B.S.N. Nursing (cum laude).

Chesapeake, Va. — Olivia Margaret Porter, B.S Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).

Clayton — Amber Christine Creech, B.S. Elementary Education (K-6) (magna cum laude); Whitney Pilotte Price, B.S.W. Social Work; and Holly Michelle Tipton, B.S.N. Nursing.

Columbia — Chelsea Marlene Hassell, B.S. Psychology (cum laude).

Dana Point, Calif. — Michael Joseph McMahon, B.S. Business Management.

Drogheda, Ireland — Sarah Helen Murray, B.S. Sport Management (cum laude).

Duck — Stephanie Louisa Barsanti, B.F.A. Art & Design.

Dudley — Mathilda Rose Kendrick, B.S.W. Social Work.

Durham — James Edward Beverly, B.S.W. Social Work; Brandon Lee Cook, B.S. Mass Communications; and Jessica Brooke Higgs, B.S.N. Nursing.

East Northport, N.Y. — Tanner James Medina, B.S.N. Nursing.

East Orange, N.J. — Bianca Lynette Lee, B.S. Business Management and Gerontology.

El Paso, Texas — Angelica Eunice Del Real, B.S. Accountancy and Business Management (magna cum laude).

Falkland — Stephen Diggs Applewhite, B.S. Criminology & Criminal Justice.

Farmville — Erin Michelle Dean, B.S.N. Nursing (cum laude); and Robert Joseph Flock, B.S. Criminology & Criminal Justice (magna cum laude).

Fayetteville — Mar-Juani Jahnerrah Thompson, B.S. Psychology.

Fort Lauderdale, Fla. — Jillian Grace Sherman, B.S. Elementary Education (K-6) and Special Education: General Curriculum (K-12).

Frederick, Md. — Yahsnniah Polliannah Figueroa, B.S. Biology and B.A. Spanish.

Fredericksburg, Va. — Robert Earl Merryman III, B.S. Business Management.

Fuquay-Varina — Phillip Andrew Cotten, B.S. Business Management and Sport Management; and Jonathon Michael Rembecki, B.S. Business Management and Accounting.

Garner — Frederica Agbejule, B.S.N. Nursing.

Goldsboro — Spencer Dean Howell, B.A. Religion & Philosophy; Benjamin N. Loo, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Fallon Monique Peterson, B.S.W. Social Work (cum laude); and Sarah Lindley Pierce, B.S.N. Nursing.

Graham — Kaila Catherine Lea, B.S. Fitness Management.

Grandy — Elizabeth Paige Brooks, B.S. Criminology & Criminal Justice.

Greenville — Sarah Carson Moore, B.S. Health Promotion; Selma Nikol Thompson, B.L.S. Liberal Studies; and Rachel Lauren White, B.S. Mass Communications.

Greenwood, Miss. — Jacarlos Marquet House, B.S.N. Nursing.

Grifton — Samantha Gail Dennis, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).

Hampton, Ga. — Gary Lewis Strozier, B.S.W. Social Work and B.A. Religion & Philosophy.

Havelock — Devone Olivia Massey, B.S.W. Social Work.

Henderson — Cayleigh Anne Day, B.S.W. Social Work; George Allen Richardson III, B.S. Fitness Management; and Rikyia Shena Thomas, B.S. Criminology & Criminal Justice and B.S.W. Social Work.

Hickory — Emily Nicole Leagon, B.S. Athletic Training (cum laude).

Hillsborough — Heather Stephenson Glenn, B.S.N. Nursing; and Kelli Anne Williams, B.S. Elementary Education (K-6) and Special Education: General Curriculum (K-12).

Hillsborough, N.J. — Alyssa Lauren Brisebois, B.S.N. Nursing.

Holly Ridge — Corinna Kaye Morton, B.S. Health Promotion.

Holly Springs — Andy Navaro Gonzalez, B.S.N. Nursing; and Angela Danielle Snapp, B.S.N. Nursing.

Hubert — Nicholas Ryan Ahlquist, B.S. Sport Management and Business Management; and Breanna Leigh Briggs, B.S.W. Social Work (cum laude).

Jacksonville — Taylor Hernandez, B.A. Art & Design; and Andrea Roca, B.S. Business Management and Sport Management.

Jamesville — Charmayne Quanshai Simpson, B.S. Psychology and B.A. Religion & Philosophy (magna cum laude).

Kenly — Consuela Michelle Battle, B.S. Criminology & Criminal Justice; Tyler Cooper Freedman, B.A. Art & Design; and Logan Amanda Keene, B.S.N. Nursing.

Kill Devil Hills — Joseph Anderson Morris, B.S. Business Management.

Kinston — Jennifer De La Rosa, B.S. Business Management.

Knightdale — Melissa Kathryn Cochran, B.S.N. Nursing.

La Grange — John Sidney Duvall, Jr., B.S.W. Social Work; and Jenna Caroline Sutton, B.S.N. Nursing.

Lauro de Freitas, Brazil — Danilo Dias Matos, B.S. Business Management and Management of Human Resources.

Lodi, Calif. — Amanda Michelle Schatz, B.S.N. Nursing.

Louisburg — Kimberly Brooke Allen, B.F.A. Art & Design (cum laude); and Katlyn Marie Gupton, B.S. Biology.

Lucama — Daniel Mark Evans, B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude); and Mary Catherine Murray, B.S.N. Nursing.

Manteo — Hannah Nicole Meekins, B.S. Gerontology (cum laude).

Matthews — Hampton Craig Short, B.S. Mass Communications.

McHenry, Md. — Austin Ray Doerr, B.S. Business Management and Sport Management (cum laude).

Mexico, N.Y. — Marissa Anne Marinelli, B.S. Psychology and Criminology & Criminal Justice.

Middlesex — Jaime LaNise Brown, B.S. Gerontology and Health Promotion; and Kimber Leanne Palk, B.S. Health Promotion.

Moon Township, Pa. — Zoey Alise Cook, B.S. Fitness Management.

Mooresville — Abigail Achilles, B.S.N. Nursing.

Mount Olive — Kristen Jo Beaman, B.S.N. Nursing (cum laude); and Newlon McCoy Overman III, B.S.W. Social Work.

Murfreesboro — Brandon Matthew Warren, B.S. Business Management and Sport Management.

Nashville — Samantha Nicole Belty, B.S.W. Social Work (cum laude); Cassandra Lee Gaston, B.S. Accounting and Business Management (summa cum laude); Judy Midgette Padilla, B.S.W. Social Work; Meaghan Lane Tyson, B.S.W. Social Work; and Taylor Michelle Vick, B.S. Biology (cum laude).

Newark, Ohio — Nicole Elizabeth Carver, B.S.N. Nursing.

New Bern — Katelyn Marie Jarman, B.S.N. Nursing (cum laude); Tiere Jerome Lindsey, B.S. Criminology & Criminal Justice; Elizabeth Jenelle Salyers, B.A. Art & Design; and Olivia Houston Webb, B.S. Business Management.

Newport — Lauren Ashley Andreola, B.S. Business Management.

Oceanside, Calif. — Bianca Alexis Velez, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).

Ontario, Canada — Alexandra Baylis, B.S.N. Nursing.

Owings, Md. — Heather Anne Gatton, B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude).

Pensacola, Fla. — Christopher Derell Womack, B.L.S. Liberal Studies.

Pfafftown — Briana Jade Ely, B.S. Psychology.

Philadelphia, Pa. — Amatulah Haadiya Imaani Ibraahiym, B.S.W. Social Work and B.A. Religion & Philosophy.

Pinetops — Michael Emmitt Farrar, B.A. Art & Design.

Princeton — Amber Kalene Brush, B.S. Business Management (cum laude); and Alyssa Jordan Spell, B.S. Middle School Education (6-9).

Raleigh — Lauren Michelle Baber, B.S. Health Promotion; Jacqueline Green Bell, B.S.N. Nursing; Krishna Satish Chokshi, B.S. Biology; Nichelle Cerina Edwards de Souza, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12); William Frazier Doster, B.A. History; Lakeisha Renee Leftwich, B.S.W. Social Work; Nicole Marie Lineberry-Childs, B.S.N. Nursing; George Brian Love, B.S. Mass Communications; Mallory Grace Maynard, B.S. Health Promotion; Eboné Danielle Rogers, B.S.W. Social Work; Kelly Elizabeth Sikes, B.S.N. Nursing; Florence A. Snell, B.S.N. Nursing; and Kira Amie Wilson, B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude).

Randolph, N.J. — Brian Keith Kaden, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

Rio de Janeiro, Brazil — Daniel de Almeida Alkmim, B.F.A. Art & Design; Dante Gasparello de Brito de Luca, B.S. Business Management and B.A. Spanish (cum laude); Ricardo Cesar Azevedo de Oliveira, B.S. Health & Physical Education (cum laude); and Erik Pajunk, B.S. Business Management (magna cum laude).

Rocky Mount — Jasmine Nicole Arrington, B.S.N. Nursing (cum laude); Brandy Wadette Atkinson, B.S.W. Social Work (cum laude); Melinda Aycock, B.A. Business; Matthew Franklin Berry, B.S. Athletic Training (magna cum laude); Betsy Kathryn Braswell, B.S. Mass Communications (magna cum laude); Kelsey Leigh Burgess, B.S. Elementary Education (K-6); Sara Weaver Daughtridge, B.S. Business Management; Marsha Marie Foreman, B.L.S. Liberal Studies (magna cum laude); Steven Robert Garity, B.S. Criminology & Criminal Justice (magna cum laude); Morgan Reason Hardison, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Charlene Hedgepeth, B.L.S. Liberal Studies; Teresa Michelle Hilton, B.F.A. Art & Design; Dengail Tolin Hines, B.S.W. Social Work; Lori Michelle Pridgen, B.S.N. Nursing; Daniel Sloan Strutton, B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude); and Taylor Camille Williams, B.S. Mass Communications.

Rolesville — Alysia Marie Graham, B.S.W. Social Work (cum laude); and Amanda Brooke Grandy, B.S. Business Management.

Sandy Ridge — Austin Lee Edmonds, B.S. Biology (magna cum laude).

Salt Lake City, Utah — Miranda Riley McCarver, B.A. English (magna cum laude).

Seattle, Wash. — Jacqueline Michele Young, B.L.S. Liberal Studies; and Tikycia S. Young, B.S.W. Social Work.

Selma — Sarah Elizabeth Lentz, B.S.N. Nursing and B.S. Business Management (cum laude); and Chardesia Cardetta Williams, B.S.W. Social Work.

Shelby — Eleni Adell Mariannette Johnson, B.L.S. Liberal Studies.

Sims — Leah Christian Farmer, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).

Sinking Spring, Pa. — Theodore James Daley, B.S. Criminology & Criminal Justice.

Smithfield — Elizabeth Stone Ashley, B.S.W. Social Work; Jennifer Baker Moore, B.S.W. Social Work (cum laude); Cena Marie-Wise Norris, B.S. Elementary Education (K-6); and Kandice Michele Nylin, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and Elementary Education (K-6).

Smithtown, N.Y. — Thomas Daniel Mistretta, B.S. Fitness Management.

Snow Hill — Angela Hope Pate Pruitt, B.S.W. Social Work; and Eric Scott Simmons, B.A. Spanish (cum laude).

Sumner, Wash. — Stephanie Nichole Heine, B.S.N. Nursing.

Tampa, Fla. — Brianna Lashae Thomas, B.S. Accounting and Business Management, and B.A. Mathematics (summa cum laude).

Tarboro — Robert Michael Cox, Jr., B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude); Dezma Denise Lyons, B.S. Educational Studies; Patrick Spiers Miller, B.S. Sport Management and Business Management; and George Allen Williams, Jr., B.S. Criminology & Criminal Justice.

Toms River, N.J. — James Joseph Veglia, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).

Trenton, N.J. — Devonie Monea Forde, B.S.N. Nursing and B.A. Religion & Philosophy.

Vacaville, Calif. — Brittney Alexandria Zine, B.S. Biology (magna cum laude).

Virginia Beach, Va. — Kasey Lynn Byzewski, B.S. Athletic Training (magna cum laude).

Wake Forest — Anna Marie Blackwelder, B.F.A. Art & Design (cum laude); and Kevin Anthony Toth, B.A. Religion & Philosophy and History (magna cum laude).

Warrenton, Va. — Gianna Danielle-Vetch Jarrett, B.S.N. Nursing.

Washington — Janice Elizabeth Williams, B.S.W. Social Work (cum laude).

Weldon — Samantha Brunson, B.S. Accounting and Business Management (cum laude).

Wendell — Rosilyn Yancy Brown, B.S. Accounting and Business Management; Amber Leigh Hinnant, B.S. Business Management; Sarah Madilyn Liles, B.S. Health Promotion; and Joanna Bunn Mustian, B.S. Business Management and Management of Human Resources (magna cum laude).

West Deptford, N.J. — Stephanie M. Wamback, B.S.N. Nursing.

Willow Springs — Kasie Lynn Tyner, B.S. Gerontology.

Wilmington — Isabella Miranda Gano, B.S. Mass Communications (magna cum laude); and Ashley Sue Murphy, B.A. Theatre and B.S. Mathematics (cum laude).

Wilson — Anthony Atkinson, Jr., B.S. Fitness Management; Kendra Leigh Batts, B.S.W. Social Work; Domenic LaShea Canady-Lucas, B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude); Alicia Nicole Chandler, B.S. Educational Studies; Kyle Frederick Cox, B.S. Business Management; Arnisa LaShea DeBerry, B.L.S. Liberal Studies; Iris Jo Farmer, B.S.W. Social Work; Crystal Dawn Fulghum, B.S. Elementary Education (K-6) (summa cum laude); Stefanie Chaya Grenzel, B.S. Accounting (magna cum laude); Avery Kendred Harper, B.S. Business Management; Richard Carlton Harris, Jr., B.S. Business Management; William Joseph Hine, B.S. Criminology & Criminal Justice (cum laude); Ryan K`Wame Hinnant, B.S. Mass Communications; Heather Michelle Horn, B.S. Business Management (cum laude); Ashley Danielle Johnson, B.S. Business Management and Accounting (summa cum laude); Tatayana Latoya Kelley, B.S.W. Social Work; Elizabeth Estelle Lamke, B.S. Chemistry (cum laude); Harrison Sandy Lamm, B.S. Health & Physical Education; Traci Alexandra Lamm Layton, B.S.N. Nursing; Amber Nicole McDaniels, B.F.A. Art & Design; Brian Kendell McNair, B.L.S. Liberal Studies; Theresa Brianne Meadows, B.S. Criminology & Criminal Justice and Political Science; Edith Lissandra Ortiz, B.S. Criminology & Criminal Justice; Amanda Christina Parrish, B.S. Social Studies with Teacher License (summa cum laude); Stacy Lynn Pipkin, B.S. Accounting and Business Management (magna cum laude); Navpreet Singh Pooni, B.S. Business Management (cum laude); Meredith Nancy Pruden, B.S.N. Nursing (cum laude); Brenda Yohanna Ramirez, B.F.A. Art & Design (cum laude); Meredith Rhinehart Sharp, B.S. Mass Communications and B.A. Religion & Philosophy (cum laude); Deirdre Patrist Smith, B.S.W. Social Work; Clayton Matthew Stakes, B.S. Business Management (cum laude); Erin Michele Starling, B.S.N. Nursing; Ronnie Leo Sutton, B.A. History; Angela Harris Toney, B.L.S. Liberal Studies; Amber Nicole Wells, B.S.N. Nursing (cum laude); Mitchell Karl Wheeler, B.S. Business Management and Sport Management (cum laude); Katie Taylor Wilkinson, B.S. Mass Communications (magna cum laude); Lisa Chantell Williams, B.S.N. Nursing and B.S. Health Promotion; Mia Winstead, B.S.W. Social Work; and Lauren Pauline Wismann, B.S.W. Social Work.

Winterville — Anthony VanDyke Ayscue, B.S.N. Nursing (cum laude); Shanitria Nichole Barrett, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12); Lorraine Lynne Harris, B.S. Business Management; and Lory Brooks Speight, B.S.N. Nursing.

Wolcott, Conn. — Brian Robert Quilter, B.S. Sport Management and Business Management.

Woodbridge, Va. — Cimone Nicole Barbour, B.S. Mass Communications.

Youngsville — Deanna Marie Ferrell, B.S. Psychology; Karen Marie Onori, B.S.N. Nursing; and Saemica Decole Wilkins, B.S. Business Management.

Zaragoza, Spain — Maria Tirado Garin, B.S. Business Management and Sport Management.

Zebulon — Kaprecia Shaneé Barnes, B.S.N. Nursing; Kristy Bullock Brantley, B.S.N. Nursing (cum laude); and Ashley Brooke Denton, B.S. Health Promotion.

Zion, Ill. — Mark Cox, B.S. Fitness Management (cum laude).

END

 

 

 

Comments are closed.