Barton College Announces 2020 Graduates

Posted · Add Comment

WILSON, N.C. — June 16, 2020 — Two hundred and thirty-nine Barton College undergraduate seniors and graduate students are recognized for their academic achievements. The 118th Commencement Exercises for the Class of 2020 at Barton College has been postponed until fall 2020. Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2019 and May 2020, and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer are listed below.

Master Degree Graduates and Baccalaureate Degree Graduates are listed by their hometowns. Their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Baccalaureate Degree Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa (cum laude); 3.60 or higher (magna cum laude); and 3.30 or higher (cum laude).

Master Degree Graduates listed by hometown — 

Bailey — Jose Gonzalo Guevara, M.B.A. Strategic Leadership, Alpha Chi.

Brooklyn, N.Y. — Nelson Bonifacio, M.B.A. Strategic Leadership.

Charleston, S.C. — Amber Rose Rushton Martinez, M.S. Criminal Justice.

Four Oaks — Andrea Chante Wilson, M.B.A. Strategic Leadership, Alpha Chi.

Goldsboro — Carla Saskia Joseph, M.B.A. Strategic Leadership and B.S. Business Administration; Kaitlyn Anne Kosuda, M.B.A. Strategic Leadership; Antoinette Jeneen Relaford, M.S.A. School Administration.

Greenville — Alexis Cierra Smith, M.B.A. Strategic Leadership.

Heath, Ohio — Derek Matthew Hamm, M.B.A. Strategic Leadership.

La Grange — Michelle Letchworth Garon, M.S.N. Nursing, Alpha Chi.

Lexington — Clinton Lacy Marsh, M.B.A. Strategic Leadership and B.S. Business Administration, Alpha Chi (cum laude).

Lima, Peru — Francesca Romana del Pozo, M.B.A. Strategic Leadership.

Lucama — Gregory Bryan Bottoms, M.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Middlesex — Brian Alan Ridgway, M.B.A. Strategic Leadership and B.S. Business Administration.

Nashville — Casey Ann Wester, M.S.A. School Administration.

New Bern — Somer Christine Bjork, M.S.A. School Administration.

Princeton — Steven Michael Brush, M.B.A. Strategic Leadership.

Raleigh — Kristin Elizabeth McCarrick, M.S.N. Nursing.

Red Oak — Ashton Caroline Aycock, M.S.A. School Administration.

Rocky Mount — Kristie Devina Jefferies, M.B.A. Strategic Leadership; Linda Pittman, M.B.A. Strategic Leadership; and Darrow Mantelle Smith, M.B.A. Strategic Leadership.

Smithfield — Tobias Devon Hocutt, M.S.A. School Administration.

Springfield, Mass. — Eutura Diana Glover, M.B.A. Strategic Leadership.

Tarboro — Shelton Gray Langley, M.S.A. School Administration.

Thames, New Zealand — Jake Oscar Macks McCartney, M.B.A. Strategic Leadership, Alpha Chi.

Wake Forest — Jodi Bailey Pearson, M.S.A. School Administration.

Warrenton — Lequetta Alston Deshazo, M.B.A. Strategic Leadership.

Wilson — Lauren Powers Byrum, M.S.A. School Administration, Alpha Chi; Domenic Canady, M.S. Criminal Justice; Chelsea Bottoms Cashion, M.S.A. School Administration; Tanissa La-Shaun Eatmon, M.S.A. School Administration; Joshua Macaulay Egodo, M.S. Criminal Justice; Iris Jo Farmer, M.B.A. Strategic Leadership; Jacqueline Elizabeth Fischer, M.B.A. Strategic Leadership, Alpha Chi; Scott Daniel Galich, M.B.A. Strategic Leadership, Alpha Chi; Jessica Julialene Harris, M.S.A. School Administration; Reginald De-Angelo Harris, M.S.A. School Administration; Chase Kerrigan Long, M.B.A. Strategic Leadership and B.S. Business Administration; Theresa Brianne Meadows, M.S. Criminal Justice; Calvin Tomlin, M.B.A. Strategic Leadership; and Alyssa Jean Whitney, M.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Zebulon — Tammie Marie Jude-Reiche, M.B.A. Strategic Leadership, Alpha Chi; and Ashton Paige Williams, M.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Baccalaureate Degree Graduates listed by hometown —

Albany, N.Y. — Justin Deion Holmberg, B.S. Exercise Science.

Angier — Crystal Ann Hernandez, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

Apex — Crystal Lindsay Gilbert, B.S.N. Nursing; and Lane Stuart Olive, B.S. Health & Physical Education.

Ayden — Kiwana Nichole Ellison, B.S.W. Social Work.

Battleboro — Brittany Katherine Alston, B.S. Mass Communication (cum laude); and Alex Neal Jordan, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Bellhaven — Elizabeth Anne Batchler, B.S.N. Nursing.

Benson — Alexandra Elizabeth Greene, B.S.N. Nursing (cum laude); George Edward Venturella, B.S. Health Promotion (magna cum laude); Tracie Michelle Webb, B.S.W. Social Work (cum laude).

Bethel — Freida Lashay Andrews, B.S. Exercise Science.

Bridgeville, Del. — Mallory P. Roth, B.L.S. Liberal Studies.

Buenos Aires, Argentina — Lisandro Torresani, B.S. Mass Communications (cum laude).

Camden Park, St. Vincent and the Grenadines — Darie-Ann Duncan, B.L.S. Liberal Studies; and

Geziel Kelly-Ann Wilson, B.L.S. Liberal Studies (cum laude).

Chalkida, Greece — Angelos Mandilaris, B.S. Mathematics (magna cum laude).

Charleston, W.Va. — Madison Peyton Jones, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Charlotte, N.C. — Avery Miles Smith, B.S. Mass Communications.

Chesapeake, Va. — Rebecca Caroline Fraser, B.S. Exercise Science and B.S. Sport Management; Brittian Marie Hinson, B.S.N. Nursing; and Cierra Marie Hutcheson, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and B.S. Middle School Education (6-9) (cum laude).

Chicago, Ill. — Mikaela Marie Thomas, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Cincinnati, Ohio — Alexis Marie Foster, B.S. Political Science, Alpha Chi (magna cum laude).

Clayton — Elizabeth Ellis Edenfield, B.F.A. Art & Design.

Clinton — Michael Timothy Boykin, B.S. Business Administration.

Columbia, S.C. — Courtney Brooke Willis, B.S. Biology.

Concord — Kaijoné Toi Martinez, B.S. Biology and B.S. Chemistry, Alpha Chi (magna cum laude).

Currituck — Victoria Lee Hampton, B.A. Biology.

Darlington, County Durham, United Kingdom — Rory Wilson Gaydon, B.S. Criminology & Criminal Justice (magna cum laude).

Davenport, Iowa — Emma Katherine Brindle, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Denton, Md. — Emma Marie Beaven, B.S.N. Nursing (cum laude).

Denver — Emily Catherine Desormeaux, B.S. Health Promotion (cum laude).

Dover — Cameran Marie Masters, B.S. Biology.

Durham — Judith Enyonam Batse, B.S.N. Nursing; Danielle Marie Edson, B.S.N. Nursing (cum laude); Andrea Louise Holloway, B.S.N. Nursing; and Carl Lynn McNeill, B.S. Mass Communications.

Elizabeth City — Rebecca Lyn Humphries, B.S. Psychology (cum laude).

Elm City — Charlotte Upchurch Hart, B.A. Business; and Sandra Darlene Koch, B.S. Business Management (magna cum laude).

Fleming Island, Fla. — Hanna Leigh McGrory, B.S. Exercise Science (magna cum laude); and Summer Lynn Baer, B.S.N. Nursing, Alpha Chi (magna cum laude).

Folsom, Calif. — Frederick John May, B.S. Business Administration.

Fort Lauderdale, Fla. — Candace Dawn Parker, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Four Oaks — Katelyn L. Futrell, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education (K-12), Alpha Chi (magna cum laude).

Franklinton — Siany Elizabeth Ardila, B.S. Psychology and B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude).

Garner — Isaiah Jeremiah Jones, B.S. Sport Management; Cameron Jacob Loseke, B.S. Exercise Science; Kaydene Rose Powell, B.S. Psychology; and Amy Lynn Wahl, B.A. Interdisciplinary Arts & Media (magna cum laude).

Gillett, Pa. — Allison Lynne Dunkle, B.S. Special Education (K-12) and B.S. Elementary Education (K-6), Alpha Chi (magna cum laude).

Gillingham, London, England — Tollamius Jon Beatson, B.S. Business Administration and B.S. Political Science (magna cum laude).

Goldsboro — Amanda Brooke Creech, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Heather Lynn Dupree, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); Madison Harkay, B.S. Biology and B.S. Chemistry; Jessica Mills Ostiguy, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Danielle Kristen Rose, B.S.N. Nursing (cum laude); Jenna Elizabeth Sutton, B.A. Theatre (cum laude); Kristy Lee West, B.S.W. Social Work (cum laude); and Crystal Nicole Woodard, B.S.N. Nursing, Alpha Chi (magna cum laude).

Grafton, Mass. — Julianne Marie Holland, B.S.N. Nursing (cum laude).

Grand Rapids, Mich. — Jamie Lynne Allen, B.A. Theatre.

Greensboro — Shannon Ashley Dwiggins, B.S.N. Nursing.

Greenville — Kalessa Devon Turnage, B.S.W. Social Work.

Grifton — Jamie Leigh Haddock, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Billy Jo Adelia Nunez, B.S.N. Nursing; and Angel Joyce Powell B.S.W. Social Work.

Hope Mills — Priscilla Prunczik, B.S.N. Nursing (cum laude).

Irving, Texas — Barbara Lewis, B.S.N. Nursing (cum laude).

Jacksonville — Reina Marie Abruzzo, B.F.A. Art & Design, Alpha Chi (summa cum laude); and Lauren Michelle LaFleur, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Jyllinge, Denmark — Nikolaj Dahl, B.S. Business Administration (cum laude).

Kenly — Sydney Victoria Schroeder, B.S. Psychology, Alpha Chi (summa cum laude).

Kinston — Michael Bynum, B.F.A. Art & Design.

Kirk Michael, Isle of Man — Marissa O. Stevenson, B.S. Exercise Science (magna cum laude).

Lawrence Harbor, N.J. — Crystal Lee Bowers, B.F.A. Art & Design (cum laude).

Leo, Ind. — Laura Josefa Franco, B.S. Exercise Science (cum laude).

Lisbon, Conn. — Alyssa Grace Lanphear, B.A. English and B.S. Mass Communications, Alpha Chi (summa cum laude).

London, England — James George Day, B.S. Exercise Science and B.S. Sport Management (magna cum laude).

Louisburg — Shelby Nichole Cash, B.S. Gerontology; Caitlyn Nicole Fairchild, B.S.N. Nursing; Aiyanna Nichelle Lynch, B.S. Exercise Science; and Joshua Wayne Moody, B.S. Social Studies and B.S. Middle School Education (6-9) (magna cum laude).

Lucama — Terry Renee Pierce, B.S.W. Social Work (cum laude); and Anthony Rodriguez, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Martinsburg, W.Va. — Taylor Ashton Everly, B.S. Psychology (magna cum laude).

Miamisburg, Ohio — Keeleigh Marie Cummings, B.S. Sport Management.

Middleburg, Pa. — Dustin J. Peachy, B.S. Psychology.

Middlesex — Jordan L. Carroll, B.S.N. Nursing; and Haley Tyler Oliver, B.S. Psychology (magna cum laude).

Murfreesboro — Jordan Brown Whitley, B.S.N. Nursing (cum laude); and Whitney Shanne Wiggins, B.S.N. Nursing (cum laude).

Nashville — Alexis Nicole Barrett, B.S.N. Nursing; Rebekah Kaye Beal, B.S. Business Administration (cum laude); Cayla Nichole Edwards, B.S.N. Nursing (cum laude); and Sindy Raya Salazar, B.S. Elementary Education (K-6).

Nashville, Tenn. — Alexandra Lynn Coyl, B.S.N. Nursing.

New Bern — Malinda Charlene Smith, B.S.W. Social Work and B.S. Psychology, Alpha Chi (summa cum laude).

Niantic, Conn. — Katie Ashley Christiansen, B.S. Exercise Science (cum laude).

Norfolk, Va. — Lillian Kathleen Sarvey, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

Ocala, Fla. — Luis Alfredo Reyes Morillo, B.S. Business Administration, Alpha Chi (summa cum laude).

Ohio City, Ohio — Makenzie Jade Bowen, B.S.N. Nursing (cum laude).

Oklahoma City, Okla. — Cydney B. Foxx, B.S.W. Social Work and B.S. Psychology (cum laude).

Oxford — Dana Wainwright Allen, B.S.N. Nursing (cum laude); and Professor Jason Campbell, B.A. Business.

Pactolus — Micah Dequan Clemons, B.S. Mass Communications.

Paris, Ill. — Alayna Marie Moore, B.S. Biology (cum laude).

Pikeville — Catherine Elizabeth Windham, B.S.N. Nursing.

Pinetops — Cassidy Cierra Tharp, B.A. History and B.A. Religion & Philosophy (summa cum laude).

Plymouth — Nathaniel Taylor Pearson, B.L.S. Liberal Studies (cum laude).

Princeton — Felisha Dawn Amaya, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Elizabeth Marie Cole, B.S. Exercise Science; Logan Ashley Pace, B.S.N. Nursing, Alpha Chi (magna cum laude); and Daniel Gilbert Toler, B.A. Theatre (cum laude).

Raleigh — Noah Jacob Almond, B.S. Business Administration (cum laude); Ashley Elizabeth Keefe, B.A. Theatre (cum laude); Sunny Martinez, B.S. Exercise Science; Tehira N. Nash, B.S.W. Social Work and B.S. Psychology (magna cum laude); Joshua Eugene Robling, B.S. Healthcare Administration (cum laude); and Lauren Elisabeth Styron, B.A. Visual Communications (magna cum laude).

Reidsville — Victoria Elizabeth Conner, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Riverside, Calif. — Hannah Elizabeth Tilander, B.S.N. Nursing (cum laude).

Roanoke Rapids — Sierra Nichole Hearp, B.S. Middle School Education (6-9), Alpha Chi (magna cum laude).

Rocky Mount — Tyshika Dickens, B.F.A. Art & Design, Alpha Chi (magna cum laude); Hunter Lee Pitt, B.S.N. Nursing, Alpha Chi (magna cum laude); Madison Brook Strickland, B.S. Exercise Science (cum laude); Aytala Nichele Thompson, B.S.N. Nursing (cum laude); and Tresa Lynn Webb, B.S.N. Nursing.

Rolesville — Miranda Elizabeth Cromley, B.S.W. Social Work and B.S. Political Science (magna cum laude).

Sacramento, Calif. — Christian James Murua, B.S. Business Administration.

Salem, Ore. — Benjamin David Tinnell, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Sanford — Charity Rose McVay, B.S. Elementary Education (cum laude); and Taylor Elizabeth Medlock, B.S. Biology (cum laude).

Santiago, Chile — Francisco Jose Noguera Salinas, B.S. Business Administration (magna cum laude).

Sellersville, Pa. — Nicole Elizabeth Sprague, B.S. Healthcare Administration (cum laude).

Selma — Brianna Simone Brown, B.S.W. Social Work; and Jasmine Brianna Diaz, B.S.W. Social Work (cum laude).

Sicklerville, N.J. — Lawrence Russell, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences.

Sims — Amanda Evans, B.S.N. Nursing; Ashlyn Paige Glover, B.S. Biology, Alpha Chi (magna cum laude); and Brittany Evonne Hales, B.S.W. Social Work.

Snow Hill — Hollande Marquis Joyner, B.S. Mass Communications; and Lisa Jones Murphy, B.A. Business (summa cum laude).

Stem — Lindsey Taylor Freeman, B.S. Healthcare Administration (magna cum laude).

Swansboro — Janae Micheline Ann Cunningham, B.S. Mass Communications; and Logan Keller Zimarino, B.S. Business Administration and B.S. Sport Management.

Tampa, Fla. — Kelsey Elizabeth Riquelme, B.S.W. Social Work.

Tarpon Springs, Fla. — Maddison Sadonia Thomson, B.S.N. Nursing (cum laude).

Toa Baja, Puerto Rico — Oscar Joel Fiorentino Paez, B.S. Sport Management.

Turlock, Calif. — Annika Weiss Jasek-Rysdahl, B.S. Special Education (K-12) and B.S. Elementary Education (K-6), Alpha Chi (summa cum laude).

Virginia Beach, Va. — Brian Austin Creasey, B.S. Sport Management.

Wake Forest — Joshua Stanley Madey, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences; and Carson Dax Molaro, B.S. Exercise Science and B.S. Sport Management, Alpha Chi (summa cum laude).

Waldorf, Md. — Alyssa Marie Torres, B.S. Biology.

Warrington, Cheshire, England — Dominic Luke O’Brien, B.S. Sport Management and B.S. Business Administration (cum laude).

Wendell — Marieli Mercedes Roman, B.S. Biology; and Genesis Marie Ward, B.S.W. Social Work (cum laude).

Westerlo, N.Y. — Meghan Elizabeth Araldi, B.S. Exercise Science.

Whitby, Ontario, Canada — Justin Ralph Plane, B.S. Health & Physical Education, Alpha Chi (magna cum laude).

Wilson — David Ray Barnes, B.A. History (cum laude); Quanisha Sha’Brial Best, B.S.W. Social Work; Ernestine Canady, B.S.W. Social Work; Melissa Yoos Council, B.S.W. Social Work; Latonia Daniels, B.A. Business; Joseph Steven Ellis, B.S. Middle School Education (6-9); Eulyssa Adonna Giddings, B.S. Exercise Science; Destaney Nicole Hamlett, B.S.W. Social Work (cum laude); Ines Hernandez, B.S.N. Nursing (cum laude); Megan Margaret Hickey, B.A. Theatre and B.S. Mass Communications (summa cum laude); Brandon Taylor Krob, B.S. Business Administration (cum laude); Yasmen Chantal Lark, B.L.S. Liberal Studies; Timothy Antwan Mercer, B.S. Exercise Science; Latrail Lamont Moore, B.A. Business; Taylor Ashley Murray, B.S.N. Nursing (cum laude); Aimee Blair Nguyen (summa cum laude), B.F.A. Art & Design, Alpha Chi; Cynthia Ramirez, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Bradley Duncan Roberts, B.S. Gerontology (cum laude); Lea Ann Richardson, B.S.W. Social Work; Keenan Malik Tabron, B.S. Sport Management; Desdemonia Ellis Taylor, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Camille Daniel Tew, B.S. Healthcare Administration; Takisha Armetia Williams, B.S.N. Nursing; Ashleigh Mikaela Yelverton Best, B.S. Biology; Samantha Esperanza Yepiz, B.S. Psychology; and Nicole Melissa Zucchi, B.L.S. Liberal Studies.

Windermere, Fla. — Timothy Donald Wiese, B.S. Exercise Science and B.S. Sport Management (cum laude).

Woodbridge, Va. — Isaiah Jemel Buck, B.S. Business Administration; and Jeffery Maurice Gordon, B.S. Political Science.

Woodstock, Ga. — Robert Francis Zamoran, B.S. Exercise Science.

Yonkers, N.Y. — Asia Monique Boyd, B.S.W. Social Work.

Yorktown, Va. — Bryce Trevor Hartman, B.S. Psychology.

Youngsville — Savannah Summer Wall, B.A. Theatre and B.A. History; and Christopher Todd Whitaker B.S. Business Administration.

Zuni, Va. — Brandon Michael Munford, B.S. Criminology & Criminal Justice Sciences (cum laude).

END

Comments are closed.