WILSON, N.C. — Two hundred and fifty-one Barton College seniors and six graduate students received diplomas on Sunday, May 11, during the school’s 112th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were Barton students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2013 and May 2014, and baccalaureate candidates who expect to fulfill requirements over the summer, as well as graduate students who completed their Master of Education degree in Elementary Education (M.Ed.).

Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

 

Master of Education Graduates, by hometown —

      Battleboro — Margaret McIntyre Driver, M.Ed. Elementary Education.

      Muskegon, Mich. — Gretchen Lee Gustafson, M.Ed. Elementary Education.

      Williamston — Emily Nicole Biggs, M.Ed. Elementary Education.

      Wilson — Paige Elizabeth Dildy, M.Ed. Elementary Education; Tarnisha Danielle Langston, M.Ed. Elementary Education; and Tracey Renee Pugh, M.Ed. Elementary Education.

 

Baccalaureate Graduates, by hometown —

      Ahoskie — Taylor Ann Futrel, B.S.N. Nursing.

      Alexandria, Va. — India Kathryn Staten, B.L.S. Liberal Studies.

      Angier — Shannon Darby Boney, B.S.N. Nursing (cum laude).

      Astrakhan, Russia — Vasily M. Yakimkin, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (cum laude).

      Bailey — Charles Phillip Bissette, B.S. Management.

      Baltimore, Md. — Tiffany Katie James, B.S. Mass Communications and B.S. English (cum laude).

      Bedford, Va. — Rachel Denison Moore, B.S. Mass Communications (magna cum laude).

      Benson — Daniel Thomas Myers, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (magna cum laude).

      Bogota, Colombia — Nicolas Fonseca, B.S. Business Management and B.S. Accounting (magna cum laude).

      Brownsville, Texas — Ezequiel Gonzalez, B.S. Criminal Justice & Criminology.

      Callicoon, N.Y. — Ashley Nicole Mahoney, B.A. History and B.A. English.

      Cary — Kiri Lynn Neusen, B.S.N. Nursing; Dillon Scott Rudio, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (cum laude); Teri Lynette Smith, B.S. Birth-Kindergarten Education (B-K) (magna cum laude); and Caroline Heatherly White, B.S.N. Nursing.

      Charleston, S.C. — Brandon Scott Kincaid, B.S. Elementary Education (K-6).

      Charlotte — Evan Jarrett Shelton, B.S. Criminal Justice & Criminology.

      Chesapeake, Va. — Nicole Alexandra Achorn, B.S. Art Education, and Justin Deon Sivells, B.S. Fitness Management.

      Clayton — Christina Leigh Chinnis, B.S. Health Promotion (cum laude); Daniel Kristian Cox, B.S. Health & Physical Education; Bridget Jones Little, B.S.W. Social Work; Naomi Ruth Miller, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Jeanny Elisabeth Mullican, B.S. Accounting and B.S. Business Management (magna cum laude); and Whitney VanZandt Phillips, B.S.N. Nursing.

      Clinton — Randall Tyler Malpass, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).

      Colonial Heights, Va. — Molly Katherine Thompson, B.S. Health & Physical Education (cum laude).

      Currituck — Jessica Miller-Gray, B.S. Business Management.

      Curtis Bay, Md. — Joseph Raymond Paren, B.S.N. Nursing.

      Dunn — Carol Johnson Horne, B.S. Accounting and B.S. Business Management (cum laude).

      Durham — Ashley Williams Beverly, B.S.N. Nursing; Kathryn Margaret Lecky, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude); Gennetta Tamara Nelson, B.S.N. Nursing; and Glendale Newkirk, B.A. History.

      East Lyme, Conn. — Timothy Burton Shaw, B.S. Criminal Justice & Criminology (magna cum laude).

      Elizabeth City — Meghan Leigh Stallings, B.S.N. Nursing.

      Elm City — Saleta Denitric Bynum, B.L.S. Liberal Studies; April La’shel Dickens, B.A., Art & Design; and Matthew Dwight Farmer, B.S. Business Management (summa cum laude).

      Elon — Joshua Daniel Limon, B.A. Spanish.

      Enfield — Latoya Deniece Branch, B.S. Gerontology.

      Eureka — Ginger Smith Wendt, B.S.N. Nursing.

      Fayetteville — Malcolm Xavier Aabid, B.S. Mass Communications (magna cum laude); and Amanda Marlene Bullard, B.S. Sport Management and B.S. Business Management.

      Floral Park, N.Y. — Garrett Coughlin Wood, B.S. Criminal Justice & Criminology.

      Four Oaks — Jonathan Daniel O’Neill, B.F.A. Art & Design; and Brittney Rose Parker, B.S.N. Nursing.

      Franklinton — Lanikka Tamara Coley, B.S. Criminal Justice & Criminology.

      Fuquay-Varina — Phillip Andrew Cotten, B.S. Business Management and B.S. Sport Management.

      Gahanna, Ohio — Stephanie C. Stewart, B.S. Mass Communications.

      Goldsboro — Kristin Danielle Alexander, B.S. Gerontology; Zachary John Beachem, B.S. Athletic Training; Allesha Nashette Council, B.S. Gerontology; Lauren Taylor DeMartini, B.S. Biology; Lindsey Priscilla Frederick, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (cum laude); Kechia Bonita Howell, B.L.S. Liberal Studies; Kristopher A. Hutchins, B.A. Visual Communications; Kaitlyn Anne Kosuda, B.F.A. Art & Design (cum laude); Benjamin N. Loo, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Sabrina Rose Martin, B.S. Business Management and B.S. Accounting; Emily Ann Matthews, B.S. Elementary Education (K-6); Lillian Kathleen Sarvey, B.S. Biology (magna cum laude); Frances Lee Eilers Williams, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (cum laude); and Andreana La’Trice Worrells, B.L.S. Liberal Studies.

      Grantham — Katie Everest Stevens, B.S. Business Management.

      Greenville — Archer Thomas Bane IV, B.S. Accounting and B.S. Sport Management (cum laude); Tanitra Deshonda Cox, B.S.W. Social Work; Steven Vann Daughtry, B.S. Sport Management and B.S. Business Management; Lakendra Janel Dixon, B.S.W. Social Work; Pamela Gayle Lewis, B.S.N. Nursing.

      Grifton — LaTonya Lavette Dixon, B.S.N. Nursing.

      Hampstead — Raishael La-tye Rhodes, B.S.N. Nursing and B.S. Spanish (cum laude).

      Hatteras — Ian Hollis Callahan, B.S. Criminal Justice & Criminology.

      Henderson — Lakeita Lena Jones, B.S. Political Science.

      Hertford — Caitlin Elizabeth Sawyer, B.S. Gerontology.

      Hicksville, N.Y. — Caitlin Ann Neary, B.S. Education of the Deaf and Hard of Education (K-12).

      Hillsborough — Tyler Edward Raynor, B.S. Business Management and B.S. Sport Management.

      Hobbsville — Kinnan Ellison Stallings, B.S. Criminal Justice & Criminology, and B.S. Political Science (cum laude).

      Hopedale, Ohio — Ericka Christine Skinner, B.S. Psychology and B.S. Biology (cum laude).

      Huntington Beach, Calif. — Valerie Ann Riddle, B.S. Gerontology (cum laude).

      Hyattsville, Md. — Samantha Theresa Colein, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (magna cum laude).

      Indian Land, S.C. — Melanie Elizabeth O’Rourke, B.S. Biology.

      Jacksonville — Brandi Nicole Faber, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12); and Ashley Symone Thornton, B.S. Fitness Management.

      Jacksonville, Ala. — Ethan Brett Maske, B.S. Biology; and Minter Coleman Newman, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

      Jamesville — Angel Renee Pearsall, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude).

      Kenly — Jawatta White Hollon, B.S.N. Nursing and B.A. Religion & Philosophy; Courtney Elaine Jernigan, B.S. Middle School Education (6-9) (magna cum laude); Amber Elizabeth Weaver, B.S. Health Promotion; and Jesheka Adellain Winstead, B.S.N. Nursing.

      Kinston — Sarah Elizabeth Casey, B.S. Business Management (magna cum laude); and Barbara Fields Hawkins, B.L.S. Liberal Studies.

      Knightdale — Rebecca Michelle Farrington, B.S. Health Promotion; and Latisha Monique Watley, B.S.N. Nursing.

      La Plata, Md. — Robert Earnest Sampson, B.S. Sport Management and B.S. Business Management.

      Louisburg — Casey Allen Bolton, B.S. Health & Physical Education; and Kimberly Jo Moss, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management (cum laude).

      Lucama — Jim Alan Boykin, B.S.W. Social Work (summa cum laude).

      Lumberton — James Christopher Prevatte, B.S. Fitness Management.

      Macclesfield — Sherika Rena White, B.S.W. Social Work

      Malone, Fla. — Cassandra Nicole Brown, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).

      Matthews — Hampton Craig Short, B.S. Mass Communications.

      Mooresville — Dalton Patrick Bauer, B.S. Biology (cum laude).

      Morehead City — Eric Turner LaRoque, B.S.N. Nursing; and Hillary Louise Poston, B.S. Political Science.

      Morrisville, Pa. — Kierra Shaniel Williams, B.S.W. Social Work

      Moyock — Raymond Fraser Fischer, B.S. Athletic Training.

      Mt. Olive — Melanie Chandelle Christensen-Lubinsky, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude).

      Mukwonago, Wis. — Crystal Dawn Weideman, B.S.W. Social Work.

      Nahunta — Autumn Eve Pittman, B.S. Gerontology.

      Nairobi, Kenya — Collins Wangila Werunga, B.S. Political Science.

      Newtown, Conn. — Kevin William James Read, B.S. Business Management.

      Nashville — Samantha Gail Davenport, B.S. Psychology; and Paige Victoria Perry, B.S.N. Nursing (cum laude).

      New Bern — Samantha Paige Ireland, B.S. Criminal Justice & Criminology; Holly Carol Lafond, B.S. Mathematics and B.S. Business Management (summa cum laude); Dermot Francis McElhennon, B.S. Psychology; and Derek James Richey, Jr., B.S. Psychology.

      Newport — Tara Spickelmier Godwin, B.S. Accounting and B.S. Business Management.

      Norlina — Hannah Margaret Cannon, B.S. Art Education.

      Oxford — Taylor Nicole Barker, B.S. Sport Management.

      Pasadena, Md. — Kaitlyn Breanna Phelps, B.S. Psychology.

      Pikeville — Patrick Russell Schultze, B.S. Athletic Training (magna cum laude).

      Pinetops — Candice Symone Kirtz, B.S. Business Management.

      Pittsboro — Brittany Ann Bradley, B.S. Biology.

      Princeton — René Nicole Allen, B.S. Business Management (magna cum laude).

      Raleigh — Lindsey Alexandra Chehreh, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources; Jacob Thomas Cobb, B.S. Health & Physical Education; Brittany Deshà Dupree, B.S.W. Social Work; Laura Elizabeth Dupré, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Kristin Riah Flederbach, B.S.N. Nursing; Stacie Dyann Jones, B.S.N. Nursing (cum laude); Elaine Lavette Morgan, B.S.W. Social Work (cum laude); Nicole Marie Norman, B.S.N. Nursing; Joseph Daniel Oliveira, B.S. Chemistry and B.S. Mathematics; Emily Jordan Pergerson, B.S.N. Nursing; Jarion Lamar Pugh, B.S. Sport Management; Daniel Robert Schaffer, B.S. Psychology (magna cum laude); and Stacey Loreene White, B.S. Business Management.

      Roanoke Rapids — Andrew Charles Atkinson, B.S. Social Studies.

      Robersonville — Sara Elizabeth Elks, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (magna cum laude).

      Rocky Mount — Elizabeth Brown Abrams, B.S. Elementary Education (K-6); Quatina Lynch Battle, B.S.N. Nursing; Catherine Michelle Cobb, B.S.N. Nursing (cum laude); John Collins Cuthrell IV, B.S. Sport Management and B.S. Business Management; Sara Weaver Daughtridge, B.S. Business Management; Tandanysha Nicole Henderson, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Yolander Yvette Holiday, B.S.W. Social Work; Shaneka Renee Kea, B.S. Gerontology; Meagan Alexandra Langley, B.S.N. Nursing; Marshall Dale Leonard, B.S. Health & Physical Education; Sandra Marie Lyons, B.L.S. Liberal Studies; Bonnie L. Moore, B.S. Business Management (cum laude); Jamie Marie Morris, B.S.N. Nursing (magna cum laude); Danielle Renee Robidoux, B.S. Elementary Education (K-6); and Denise Darcell Wiggins, B.S.W. Social Work.

      Roseboro — Zachary Brandon Faircloth, B.S. Business Management and B.S. Accounting.

      Roxobel — Leslie Catherine Briley, B.F.A. Art & Design (cum laude).

      Salem, Va. — Ashley Rae Daniels, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).

      Salemburg — William Aaron Coats, B.S. Business Management.

      San Jose, Calif. — Justin Davis Taylor, B.S. Business Management.

      Saratoga — Terri McArthur Bynum, B.S. Gerontology.

      Selma — Caitlyn Grey Hines, B.S.N. Nursing.

      Seven Springs — Wendy Leigh Williams, B.S. Middle School Education (6-9).

      Sicklerville, N.J. — Monica Joyce Holmes, B.L.S. Liberal Studies.

      Sims — Amy Bowling Bunn, B.S.N. Nursing (cum laude).

      Smithfield — Christina LeeAnn Aspesi, B.S. Business Management (cum laude); Crystal Brook Davis, B.S.N. Nursing; Mary Taylor Parrish, B.S. Biology; and Allison Marie Stevens, B.S.N. Nursing.

      Snow Hill — Ashleigh Elizabeth Chase, B.S.N. Nursing; and Derek Kenton Hamm, B.A. English (summa cum laude).

      Socorro, Brazil — Caroline Chehouan Fischer, B.S. Business Management (magna cum laude).

      Southport — Jonathan David Stancil, B.S. Accounting.

      Spring Hope — Megan Yvonne Bailey, B.S. Elementary Education (K-6) (magna cum laude); Kendall Whitley Harris, B.S.N. Nursing; and Shanté Lakisha Neal, B.S. Sport Management.

      Spring Lake — Micah Stephen Lawrence, B.S. Business Management and B.S. Sport Management.

      Stafford, Va. — Haley Nicole Todaro, B.S. Athletic Training (cum laude).

      Stantonsburg — Ashley Nicole Damestoir, B.S.W. Social Work; Renee Joyner Moore, B.F.A. Art & Design (summa cum laude); and Brenda Fay Ward, B.L.S. Liberal Studies.

      Statesville — Joni Melissa Henderson, B.S.N. Nursing (magna cum laude).

      Sterling, Va. — Kerstin Marie Conrad, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and B.A. Theatre (cum laude).

      St. Catherine, Jamaica — Anthony Brian Nelson, B.S. Sport Management.

      Stonington, Conn. — Abbygale Diann Award, B.S.N. Nursing.

      Tarboro — Kienesha Reneé Ebron, B.S. Business Management; Amy Moore Echols, B.S.N. Nursing; Leyta Evelyn Echols, B.S. Gerontology; Courtney Elizabeth Johnson, B.S.N. Nursing (cum laude); and Tiffany LaShé Moore, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).

      Thomasville, Ala. — Joshua Rashaud Williams, B.S. Business Management and B.S. Mathematics (cum laude).

      Vanceboro — Kevin Michael Stotesbury, B.S. Mass Communications (magna cum laude).

      Virginia Beach, Va. — Aaron Thomas Brown, B.S. Sport Management; Jarrett A. Jernigan, B.A. History; Kathern Scarlett Shaner, B.S. Business Management and B.S. Sport Management (cum laude); and Nyeshea Chantale Willie, B.S. Criminal Justice & Criminology.

      Wake Forest — Heather Lauren Chrysler, B.S.W. Social Work; and Morgan Haley Crane, B.S. Business Management.

      Williamston — Kirsten Blythe Taylor, B.L.S. Liberal Studies.

      Willow Spring — Christina Sue Jordan, B.S.N. Nursing.

      Wilson — Donald Craig Anderson, B.S. Business Management; Sabreen Hmoud Awamleh, B.S. Biology; Claudia Joyner Baker, B.S.W. Social Work (summa cum laude); Linda Sanders Barron, B.L.S. Liberal Studies (summa cum laude); Tekeyla Da’Shay Batts, B.S.W. Social Work; Morgan Blair Blackman, B.S. Business Management; Teresa Ann Bovia, B.S. Business Management, B.S. Management of Human Resources, and B.S. Accounting (magna cum laude); Felicia Yvette Carter-Murchinson, B.S.W. Social Work; Chelsea Bottoms Cashion, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12); Shaniqua Clay, B.S.W. Social Work; Teresa Collins, B.S.W. Social Work; Patrice Lachelle Corpening, B.S.W. Social Work; John Nathaniel Dean, B.L.S. Liberal Studies; Iris Jo Farmer, B.S.W. Social Work; Marisol Gonzales Flint, B.S. Business Management; Matthew Owen Flint, B.S. Political Science and B.S. History (magna cum laude); Jacob Tyler Hackney, B.S. Business Management and B.S. Sport Management (magna cum laude); Tyler Lawrence Hawley, B.S. Criminal Justice & Criminology; Victoria Faith High, B.S.N. Nursing; Charlotte Ann Hogrell, B.S. Art Education (cum laude); Shoshanna Kashdan, B.S.N. Nursing; Shannon Kathleen Larkin, B.S. Business Management and B.S. Accounting (magna cum laude); Sydney Jordan Lee, B.S. Accounting and B.S. Business Management (summa cum laude); Kristy Kay Lievense, B.S. Fitness Management (cum laude); Irene Graham, B.L.S. Liberal Studies; Gregory Matthew McDermott, B.S. Political Science (cum laude); Clarisa Cepeda Mejia, B.S. Health Promotion; Kayla Marie Mercer, B.S.N. Nursing; Mark Frederick Meyers, B.S.N. Nursing; Ashley Nicole Moss, B.S. Business Management (cum laude); Stacey Allen Neal, B.S. Business Management (cum laude); Samantha Rose Nichols, B.S. Business Management (cum laude); Roy Wesley O’Hanlon, B.S. Biology and B.S. History (cum laude); Lindsey Reed Orr, B.S. Sport Management and B.S. Business Management; Lauren Ashley Pace, B.S. Criminal Justice & Criminology; Allishia Jamell Pender, B.S.N. Nursing; Tamara Joyce Peters, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (cum laude); Nakkia Laron Ruffin, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude); Sean Christopher Sandwick, B.S. Psychology and B.S. Political Science (cum laude); Hope Marie Dixon Sauls, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and B.S. Elementary Education (K-6) (summa cum laude); Elisabeth Susanna Smith, B.S. Middle School Education (6-9); Michael Andrew Spissu, B.S. Business Management; Jennifer Rose Stancil, B.S. Middle School Education (6-9); Clarissa Morgan Taylor, B.L.S. Liberal Studies; Michelle Lee Tschantre, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and B.S. Middle School Education (6-9); Tiffany Ann Watson, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management (magna cum laude); and Jerry Lee Wingate, B.L.S. Liberal Studies.

      Zebulon — Zachary David Hicks, B.S. Business Management; and Jenna Adrian Upchurch, B.S.N. Nursing (cum laude).

END