WILSON, N.C. — Two hundred and thirty Barton College seniors received diplomas on Sunday, May 12, during the school’s 111th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2012 and May 2013, as well as candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

The Class of 2013 at Barton College includes:

Albany, N.Y. — Carolyn J. Huston, B.L.S. Liberal Studies, (cum laude).

Alexandria, Va. — Yemi Fadahunsi, B.S. Business Management; and Janae Denise Jackson, B.S.W. Social Work and B.S. Gerontology (cum laude).

Anchorage, Alaska  — Michael Keith Singleton, B.S. Sport Management and B.S. Business Management.

Annalopolis, Md. — Jonathan Michael Benitez, B.S. Fitness Management.  

Ayden — Roger Wade West, B.S.W. Social Work.

Banjul, The Gambia — Habib Badjan, B.S.N. Nursing.

Bailey — Nickey Joe Brown, B.S.W. Social Work (cum laude); Bridget Nicole Hughes, B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) and B.S. Elementary Education (K-6); and Christopher David McCord, B.S. Business Management.

Bartlett, Ill. — Alexandra Maria Tovella, B.S. Health & Physical Education.

Belmont, N.Y. — Max D. Evans, B.S. Biology.

Benson — Alyssa Mahina Rauschenburg, B.S. Biology; and Thomas Lee Webb, B.S., Health & Physical Education.

Big Bear, Calif. — Nialta Ann-Marie Mayfield, B.S.N. Nursing (cum laude).

Beulaville — Stephanie Elaine Hall, B.L.S. Liberal Studies (magna cum laude).

Black Creek — Tammy Parrish Burgoon, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (summa cum laude).

Blairstown, N.J. — Christina L. Powers, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (cum laude).

Broad Creek — Peter Thomas Clarkson, B.S. Psychology.

Bunn — Ilicia Jamayne Brodie, B.L.S. Liberal Studies.

Burlington — Gerald Markevian Boston, B.S. Sport Management; and Brittnee Elizabeth Parker, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).

Cannock, England — Richard James Worthy, B.S. Criminal Justice & Criminology (summa cum laude).

Cary — Ashley Nicole Freeman, B.S. Chemistry; Hannah Catherine Lewis, B.S., Business Management; and Erin Haddon, B.S. Psychology.

Charlotte — Herman Alexander Leatherman, B.A. History (cum laude).

Chesapeake, Va. — Brithany Tonique Joseph, B.S. Sport Management.

Clayton — Lauren Ashley Horne, B.S., Elementary Education (K-6); and Dustin Tisdale Keeton, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).

Cleveland, Ohio — Mariah Niché White, B.S. Biology.

Clinton, Md. — Gregory Thomas Oakley, B.F.A. Art & Design.

Clinton — Michelle Lee Perez, B.F.A. Art & Design (cum laude).

Coats — Heather Rachel Holmes, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

Colchester, Vt. — Russell Francois Joseph Niquette III, B.S. Mass Communications.

Downingtown, Pa. — Denise Marie Driscoll, B.L.S. Liberal Studies.

Dunn — Tracey Amanda Brewington, B.S. Accounting and B.S. Business Management (magna cum laude); Ashley Lauren Horne, B.S. Biology (cum laude)

Durham — Matthew Todd Adams, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude); Jorge Abraham Aguilera, B.F.A. Art & Design (cum laude); Janelle Joy Baquiran, B.S.N. Nursing; Megan Kay Bell, B.S. Art Education (cum laude); Jasmine Janel Cannady, B.S. Biology; Carrie Christine Fulton, B.S.N. Nursing; Ashley Jean Maamari, B.S. Biology; Samuel Timothy Mark Pounds, B.S. Mass Communications; Timothy James Steigerwald, B.S. Business Management; and Victoria Marquitta Nadean Torain, B.S.W. Social Work.

Elm City — Saleta Denitric Bynum, B.L.S. Liberal Studies; Jerry Willard Jones, Jr., B.S.N. Nursing; and Alicia Gardner Thompson, B.S., Management of Human Resources (cum laude).

Enfield — Kashayla S. Roberts, B.S. Criminal Justice & Criminology.

Fairmont — Brianna Deondra Wallace, B.S.W. Social Work.

Farmville — Veronica Renea Horne, B.S.W. Social Work.

Fayetteville — Christopher Lance Jeffrey, B.L.S. Liberal Studies.

Fayetteville, W.V. — Michelle R. Cox, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (cum laude).

Fountain — Crystal Leigh Fuller, B.S.N. Nursing.

Four Oaks — Tracy Lynn Stewart-Revell, B.S.N. Nursing.

Franklinton — Sandy Gail Dickerson, B.S. Fitness Management.

Fuquay-Varina — Kristine Lynn Rocha, B.S.N. Nursing.

Garner — Toni Marie Miller, B.S. Gerontology.

Gibson — Wanda Joyce Morris, B.L.S. Liberal Studies; and Michael Phillip Williams, B.S. Athletic Training.

Goldsboro — Melissa Bartlett Howard, B.S.W. Social Work.

Greenville — Sara Jane Beard-Linton, B.S.W. Social Work (cum laude); Tanitra Cox, B.S.W. Social Work; LaTonya N. Harris-Moye, B.S.W. Social Work; and Amanda Lea Weathington, B.S.W. Social Work (cum laude).

Hampton, Va. — Sarah E.G. Brown, B.S.W. Social Work.

Henderson — Matt Arnold, B.S. Business Management and B.S. Sport Management; Amber Faye Gupton, B.S.W. Social Work; and Celecia Shanté Manning, B.S., Biology and B.A. Religion & Philosophy.

Horseheads, N.Y. — Sarah Michelle Howe, B.S. Accounting and B.S. Business Management (magna cum laude).

Huntingtown, Md. — Rebecka Marie Morgan, B.A. History.

Jacksonville — Rebekah Jeannette Wilber, B.S. Psychology.

Jamestown, N.Y. — Carl E. Liuzzo, B.S. Fitness Management.

Kenly — Camillia Shavon Hill, B.S.W. Social Work (cum laude); Josie Danielle Smith, B.S.N. Nursing; and Deanna Leigh Whitehurst, B.S.N. Nursing.

Kericho, Kenya — Walter Kiprotich Ngeno, B.S.N. Nursing.

Kinston — Jessica Leigh Godwin, B.S.W. Social Work; and Vicky Perry Martin, B.L.S. Liberal Studies.

Knightdale — Ashley Ann Crumel, B.S.W. Social Work.

La Grange — Tatanesha LaShae Graham, B.S.W. Social Work (magna cum laude); and Kara Harrison Smith, B.S.W. Social Work.

Laurel, Md. — Mileika Gabriela Miki, B.S. Criminal Justice & Criminology.

Liberty — Casey Elizabeth Saunders, B.S.W. Social Work.

Lima, Peru — Francesca Romana Del Pozo Tassera, B.S. Business Management.

Louisburg — Kristina Teresa Abarca, B.S. Biology and B.A. English (magna cum laude); Tracy Lynn Garrison, B.S.N. Nursing; and Melissa Leigh Gupton, B.S. Biology.

Lucama — Brian Keith Barnes, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (magna cum laude).

Lumberton — James Christopher Prevatte, B.S. Fitness Management.

Manassas, Va. — Briana Terry, B.S. Fitness Management.

Manteo — Samantha Joanne Hinnant, B.S. Business Management.

Milford, Va. — Brittany Nicole Wright, B.S.N. Nursing (cum laude).

Mount Airy — Tamara Deon Paige Gaines, B.S. Gerontology.

Nandi Hills, Kenya — Sammy Kibet Serem, B.S., Chemistry (cum laude).

Nashville — Sharon Marie Howell, B.S. Criminal Justice & Criminology; Crystal Denise Macklin, B.S.N.Nursing; Catherine Danielle Okafor, B.S. Mass Communications; and Gloria H. Silver, B.S. Business Management.

New Bern — Jennifer Marie Edwards, B.L.S. Liberal Studies.

Newton Grove — Kevin Jamal Wright, B.S. Political Science and B.A. Religion & Philosophy.

New York, N.Y. — Victoria S. Powell, B.S.W. Social Work.

North Wilkesboro — Leslie Elise Adams, B.S.W. Social Work (cum laude).

Oakton, Va. — Leah Kathleen Singleton, B.L.S., Liberal Studies.

Odenton, Md. — Melanie Venese Granger, B.S. Business Management.

Oxford — Franklin Mitchell Frazier, B.S. Business Management and B.S. Sport Management; and Meredith Ann Watkins, B.S. Management of Human Resources.

Painter, Va. — Morgan Leigh Shrieves, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).

Panama City, Panama — Prudencia Gicela Moore, B.S.W. Social Work.

Pasadena, Md. — Autumn Marie Herrin, B.S. Gerontology; and Katelyn Anne Wood, B.L.S. Liberal Studies (cum laude).

Pazardzhik, Bulgaria — Vladislav Ilkov Mashev, B.S. Business Management.

Pikeville — David Scott Ellis, B.S., Elementary Education (K-6) (magna cum laude).

Pinehurst — Brenna Malis Satterwhite, B.S. Gerontology.

Pittsboro — Robert Clay Martin, B.S. Business Management.

Plymouth — Jacob Cody Jannise, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources.

Princeton —Morgan Ashleigh Brush, B.S. Chemistry (cum laude); and Tuwanda René Richardson, B.S.W. Social Work.

Raleigh — Haven Elizabeth Bornhoft, B.S.N. Nursing; Kendra Denise Clark, B.S.N. Nursing; Matthew Whitney Haney, B.A. English and B.A. Religion & Philosophy; Alisha Donta Johnson, B.S. Criminal Justice & Criminology; Joshua Noel Price, B.S. Business Management; Dora Badea Sanders, B.S.W. Social Work; Jorge Ivan Santos, B.A. Theatre; William Blount Sauls, B.A. Spanish; Michelle Lee Varnadoe, B.S.N. Nursing; Matthew Albert Vollmer, B.A. History (cum laude); and Shirley Ann Wynn, B.S. Gerontology (cum laude).

Richlands — Adam Anthony Barr, B.A. Theatre and B.S. Accounting (summa cum laude); Elizabeth Katelyn Heath Barr, B.A. Theatre (summa cum laude); and Daniela Balena Cleveland, B.S.W. Social Work.

Roanoke Rapids — Chelsea Lauren Carter, B.S. Psychology and B.A. English (magna cum laude).

Rocky Mount — Lakeshia Shen’a Barnes, B.S.W. Social Work; Daniel Owen Claytor, B.S. Sport Management; John Henry Coleman IV, B.A. Spanish; Shewanna Lynch-Manning, B.S.W. Social Work; Emily Gray Mize, B.S. Elementary Education (K-6); and Christopher Allan Mizelle, B.S. Social Studies with Teacher Licensure (magna cum laude).

Rose Hill — Hector Eduardo Bermudez, B.S. Mathematics.

Salem, Va. — Carrie Lea Daulton, B.S. Elementary Education (K-6).

Salisbury — Rashonda Bryana Nicole Cauthen, B.S.N. Nursing.

Salisbury, Md. — Danielle Kristen Campbell, B.S. Criminal Justice & Criminology.             

Sao Paulo, Brazil — Renato Teixeira Mendes, B.S. Business Management.

Scotland Neck — Meagan Michele Lilley, B.S. Psychology.

Selma — Shekeya Janika Gipson, B.S. Gerontology; Phillip Cameron Jones, B.S. Political Science and B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude); Hannah Elizabeth Nicholson, B.S. Biology (cum laude); and Heather Pearl Wolfe, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) (cum laude).

Shallotte — Tamika Cotton Bethel, B.S.W. Social Work(cum laude).

Smithfield —             Brittany Reneé Poole, B.S.W. Social Work; and Angela Daughtry Rabil, B.S.W. Social Work (cum laude).

Snow Hill — Alex Grant Brann, B.S. Athletic Training (cum laude); Christopher Ross Johnson, B.A. History; and Katherine Elizabeth Schirmer, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management.

South Abington Township, Pa. — Cherise Marie Santoriello, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).

Spring Hope — Shanté Lakisha Neal, B.S. Sport Management.

Stantonsburg — Lindsey Nichole Harper, B.S. Accounting and B.S. Business Management (magna cum laude).

St. Leonard, Md. — Garrett James Peed, B.S.N. Nursing.

Tarboro — Mavis Michelle Barnes, B.L.S. Liberal Studies; Shirley Ann Parker Brown, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Jasmine Michelle Dancy, B.S.W. Social Work (cum laude); Kienesha Renee Ebron, B.S. Business Management; Kyle Martin Norville, B.S. Business Management; and Ginger Hudson Taylor, B.S.N. Nursing (cum laude).

Trenton, N.J. — Sharaea Janeese Ashrielle Forté, B.S.W. Social Work.

Virginia Beach, Va. — Estefania Leonora Flores, B.S. Fitness Management; Christopher Bernard Free, B.S. Fitness Management and B.S. Gerontology; and Amber Leigh Zolbe, B.S.N. Nursing (cum laude).

Wake Forest — Marissa Caryn Cockrell, B.S.W. Social Work; Luke Charles Costanza, B.S. Business Management and B.S. Political Science; Ruth Arlene Gower, B.S. Elementary Education (K-6) (summa cum laude); Drew Hillary Tyrell, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12).

Walstonburg — Carolyn Anne Speight, B.S.W. Social Work (cum laude).

Wantage, N.J. — Kelsey Reva Paugh, B.L.S. Liberal Studies.

Warrenton — Connie Henderson-Rose, B.S.W. Social Work (cum laude).

Washington — Jovany Angeles, B.A. Spanish; and Stacy Lynette Keech, B.S.W. Social Work (magna cum laude).

Wendell — Erin Jeffreys Cracchiolo, B.S.W. Social Work; Emily Bevin Hall, B.S.W. Social Work (cum laude); Precious Maryssa Johnson, B.S.W. Social Work; and Shanae Denise Winston, B.S. Business Management.

Williamston — Meagan Lee Warren, B.S. Elementary Education (K-6).

Wilmington — Ashley Sue Johnson, B.A. Theatre and B.S. Mathematics (cum laude); and Jonathan Isaac Roehrs, B.S. Sport Management and B.S. Business Management (cum laude).

Wilson — Alyssa Dawn Bain, B.S. Mass Communications; Tracey Lindsey Baker, B.S. Accounting (magna cum laude); Meredith Nicole Batten, B.S. Elementary Education (K-6) (magna cum laude); Cherity Brewington, B.S.W. Social Work; Ashley Carley Brown, B.S. Mass Communications; Madison Avery Cauley, B.S. Gerontology; Elizabeth Vaughan Cobb, B.S. Business Management; Allison Coleman, B.S. Business Management; Angel Faye Corpening, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Marshall Zachary Crumpler, B.S. Mass Communications and B.S. Business Management; Lula Herrington Davis, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Gena Ann Etheridge, B.S. Accounting and B.S. Management of Human Resources; Brianna Nichole Frazier, B.F.A. Art & Design; Iliana Maritza Guox, B.S. Accounting and B.A. Spanish (cum laude); Penny Hayes Johnson, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Gwendolyn Jean Davis King, B.S.W. Social Work; Matthew D. Lemmons, B.S. Mathematics and Middle School Education (6-9) (cum laude); Andrew Robert Maddox, B.A. Visual Communications (cum laude); Melissa D. McDaniels, B.S.W. Social Work; Jumire Candice Moore, B.S.W. Social Work; Jordan Channing Moss; B.S. Criminal Justice & Criminology; Kevin Ronnie Murray, B.S. Criminal Justice & Criminology (magna cum laude); Archie Lee Pender, B.S.W. Social Work (cum laude); Veronica Pickett, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude); Ashley Lynn Strickland, B.S.W. Social Work (cum laude); Casey Rose Strickland, B.S. Gerontology; Aaron Murdock Suggs, Jr., B.S. Business Management; Clarissa M. Taylor, B.L.S. Liberal Studies; Sara Elizabeth Treadwell, B.S. Mass Communications (cum laude); David Allen Turnage, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources; Ashley Danielle Walston, B.S. Business Management; Kiesha Monique Watkins, B.S.W. Social Work; Elizabeth Lauren Webb, B.S. Biology (magna cum laude); Zebulon Montgomery Whitehurst V, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources; Joshua Ray Williford, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management;

Windsor — Cynthia Wynn Sheppard, B.L.S. Liberal Studies.

Winston Salem — Tiara Kadisha Tyre, B.S.N. Nursing.       

Youngsville — Deanna Marie Ferrell, B.S. Psychology.

Zebulon — David Christian Lanier, B.S. Criminal Justice & Criminology; and Annette Currin Roberts, B.S.N. Nursing.

END

 

 

Tagged with: