WILSON, N.C. — Two hundred and twenty Barton College seniors received diplomas on Sunday, May 20, during the school’s 110th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2011 and May 2012, as well as candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parentheses. Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

The Class of 2012 at Barton College includes:

Angier — Ginger Ann Williams, B.S.W. Social Work.

Annapolis, Md. — Kristina Stark, B.S. Elementary Education (K-6).

Apex — Ashley Elizabeth Arnesen, B.S.N. Nursing; Nicole Alyse Nystrom, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude); and Evan Cooper Oliver, B.S. Business Management.

Archer Lodge — Joshua Armon Jenkins, B.S. Biology.

Asheboro — Brittany Nichole Watson, B.S. Gerontology.

Asheville — David John Koppenheffer, B.S. Psychology.

Bailey — Ismelda Salazar Hernandez, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources (magna cum laude); and Jennifer Ann Johnson, B.S. Birth-Kindergarten Education.

Benson — Chrystal Bottoms Trammell, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude)

Browns Summit — Olivia Leigh Brown, B.S. Gerontology.

Brunswick, Maine — George P. Black, B.S. Sport Management and B.S. Business Management.

Buffalo, N.Y. — Andrew F. Evans, B.S. Fitness Management.

Burlington — Alan Wesley Davis, B.A. English (cum laude); Alexandra Elizabeth Minton, B.S. Elementary Education (K-6).

Carthage — Julia Mae Faulkner, B.S.N. Nursing.

Chapel Hill — Richard P. Dowdy, B.S. Fitness Management.

Charlotte — David Michael Boyce, Jr., B.S. Political Science; Christopher Lee Rawlings, B.S. Mathematics (cum laude).

Chester Springs, Pa. — Kelton Anne Deisher, B.S. Business Management.

Chicago, Ill. — Robert T. Kowalczyk, B.F.A. Art & Design.

Chinquapin — Katherine Leigh Hatcher, B.S.W. Social Work.

Clayton — Jennifer Lynn Adams, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12); Taranda Nashorn Brooks, B.S.N. Nursing; Brian Scott Eaves, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources; Karen Elaine Harrison, B.S.W. Social Work; Eric Robert Dean Jernigan, B.S. Business Management; and Lisa Calder Teeter, B.S.W. Social Work (cum laude).

Clemmons — Kyle Benjamin Duck, B.S. Business Management and B.S. Sport Management (magna cum laude).

Clinton — Krystin Grace Moore, B.S. Art Education (K-12).

Creedmoor — Sara Ashley Geiss, B.S.N. Nursing.

Currituck — Caitlin Elise Davis, B.S. Athletic Training and B.S. Fitness Management; and Hunter Newbern, B.S. Accounting and B.S. Business Management.

Durham — Stephen Patrick Denton, B.S. Business Management; Teiji Norman Kimball, Jr., B.S. Fitness Management; Stephen Ricardo Martinez, B.S. Business Management; Ka’nise A. McCalston, B.S.W. Social Work; and Blake Jeffrey Sykes, B.S. Business Management.

Elm City — Andrew Tyler Jenkins, B.S. Middle School Education (6-9) (magna cum laude); and John Lewis Nicholson, B.S. Criminal Justice & Criminology (summa cum laude).

Enfield — Stacy Mashell Williams, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management.

Farmville — Elizabeth C. Coble, B.S. Elementary Education (K-6) (magna cum laude).

Fogelsville, Pa. — Ashley Lauren Batista, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) and B.S. Elementary Education (K-6) (summa cum laude).

Fort Thomas, Ky. — Brian P. Riesenberg, B.S. Biology (cum laude).

Fort Washington, Md. — Dezman James Fields, B.S. Mass Communications.

Fountain — Erica Herrera Lunar, B.L.S. Liberal Studies.

Four Oaks — Elizabeth Amanda Mikell, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources; and Kathy D. Turner, B.S. Business Management (cum laude).

Framingham, Mass. — Lisa Marie O’Day, B.S. Biology.

Fremont — Leiren Rae Tillman, B.S.N. Nursing.

Fuquay Varina — Emily Marie Humphreys, B.S. Chemistry and B.S. Biology (magna cum laude); and Jeremy Aaron Upchurch, B.S. Psychology.

Garner — Tabitha Renée Jordan, B.S.N. Nursing; Robert Harrison Ward, B.S. Business Management.

Goldsboro — Melissa Ashley Hall, B.S. Biology (magna cum laude); Simoné Lassiter, B.S. Gerontology; Jimmy Brooks Person, B.S. Accounting (cum laude); Jessica Leanne Smith, B.S.W. Social Work; Courtney Noel Taylor, B.S. Criminal Justice & Criminology; and Melinda Beth Vinyard, B.S. Gerontology.

Granville — Monica Ann Kimberling, B.S. Elementary Education (K-6).

Greensboro — Shawnta’ Lasheay Shelton, B.S. Sport Management and B.S. Business Management.

Greenville — Latoya Sherise Brown, B.S. Birth-Kindergarten Education; Michelle Streeter Carr, B.L.S. Liberal Studies; Joshua David Lappin, B.S. Accounting (magna cum laude); Meca LeShun Lewis, B.S.W. Social Work; Kaitlyn Elaine Maloney, B.S.N. Nursing; Casey Elizabeth Pate, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12); Onica Michelle Royal-Harris, B.S.W. Social Work; and Diane Pippins Williams, B.S.W. Social Work (cum laude).

Hampstead — Hilary Paige Peterson, B.S. Elementary Education (K-6) (summa cum laude).

Henderson — Marinda Latoya Daye-Baker, B.S. Political Science; Phylicia Linette Evans, B.S.W. Social Work; John Byron Falkner, B.S. Management of Human Resources; and Meredith Nicole Thompson, B.S. Gerontology.

Hertford — Candice Leigh Nixon, B.S. Criminal Justice & Criminology and B.S. Political Science (magna cum laude).

Hillsborough — Brittany Gayle Sykes, B.S. Psychology.

Hurdle Mills — Rachel Lauren Campbell, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12).

Hyde Park, N.Y. — Barrett Raymond Certoma, B.A. Spanish with Teacher Licensure.

Jacksonville — Emilio A. Mason, Jr., B.S. Mass Communications; and Tiffany Yvonne Smith, B.S. Gerontology.

Kenly — Sammy Roger Johnson, Jr., B.L.S. Liberal Studies; and Kristen Blair Middleton, B.S.N. Nursing (cum laude).

Kinston — Barbara Ann Lofton, B.L.S. Liberal Studies.

Knightdale — James Peter Armstrong, B.S. Computer Information Systems; Jordan Elizabeth Hodge, B.S. Accounting and B.S. Business Management; Kaitlin Gray Lee, B.S. Business Management; and Michele Renee Osborne, B.S.W. Social Work (cum laude).

La Plata, Md. — Paige Allison Meering, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources.

LaGrange — Annetta Jordan, B.L.S. Liberal Studies.

Liberty — Casey Elizabeth Moore, B.S.W. Social Work.

Locust Grove, Va. — Kevin Scott Wenger, B.S. Mass Communications.

Long Beach, Calif. — Joshua Mark Alexander, B.S. Mass Communications.

Louisburg — Prudence Alston-Bullock, B.S.N. Nursing; Kathleen House Clark, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude); and Markiesha Willette Edgerton, B.S. Biology (cum laude).

Manassas, Va. — Brittany Rene Bobbitt, B.S. Athletic Training and B.S. Fitness Management (cum laude).

Merry Hill — Holly Nicole Cowand, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).

Mexico City, Mexico — Diego Salvador Salinas de la Rosa, B.S. Accounting and B.S. Business Management (cum laude).

Micro — Jerica Ann Beasley, B.S. Middle School Education (6-9).

Montreal, Canada — Pier-Alexandre Desilets, B.S. Fitness Management (magna cum laude).

Morehead City — Katherine Rae Smith, B.S.N. Nursing.

Mount Airy, Md. — Anna Jean Tressler, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).

Nashville — Marilynn Adele Cary, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12); Tyler Phillip Hendricks B.S. Fitness Management, B.S. Sport Management and B.S. Business Management; and Jamika E. McWilliams, B.L.S. Liberal Studies (magna cum laude).

New Bern — Lauren Elizabeth Aster, B.S. Mathematics.

Newport — Schyler Nicole Travis, B.S. Criminal Justice & Criminology.

Newport News, Va. — Natalie Lorraine Mattox, B.S.N. Nursing.

Norlina — Alex Campbell Richardson, B.S. Business Management.

Pikeville — Emily Anne Jordan, B.S. Middle School Education (6-9) (cum laude).

Pine Level — Allison Brooke Peedin, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude); and Jacob Peedin, B.S. Psychology.

Pinehurst — Brenna Malis Satterwhite, B.S. Gerontology.

Pinetops — Andrella Ann Cobb Farrar, B.S. Birth-Kindergarten Education (magna cum laude); and Angela Hazel Taylor, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management.

Princeton — Ryan Taylor Daughtry, B.S. Business Management; and Tuwanda Rene’ Richardson, B.S.W. Social Work.

Queens, N.Y. — Kendra Tracey Jones, B.S. Mass Communications (cum laude).

Raleigh — Jennifer Nicole Dixon, B.S.N. Nursing; Amber Jamila Johnson, B.S.W. Social Work; Dana Renee Pearce Jones, B.L.S. Liberal Studies (cum laude); Douglas Schoch Michaud, B.S. Business Management; Christopher Micheal Ruggero, B.S. Business Management; Jorge Ivan Santos, B.A. Theatre; and Amanda Denise Smith, B.S. Criminal Justice & Criminology.

Roanoke Rapids — Megan Marie Abernathy, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).

Robersonville — Jessica Leigh Elks, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude).

Rochester, N.Y. — Joya D. Lewis, B.S. Political Science.

Rockville, Md. — Jocelyn Marie Pickering, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude).

Rocky Mount — Billie Jo Arellano, B.S. Birth-Kindergarten Education (cum laude); Cynthia Diane Bandy Avent, B.S.W. Social Work; John R. Bouldin III, B.S. Psychology; Miranda Rae Richardson, B.S. Gerontology; Ashley Dequette Cherry, B.S.W. Social Work; Lori J. Gardner, B.S. Business Management (cum laude); Miranda Rae Richardson, B.S. Gerontology; and Marlo Vick Tyson, B.L.S. Liberal Studies.

San Diego, Calif. — Nichole Ann Smith, B.S.N. Nursing (cum laude).

São Paulo, Brazil — César Blumer Grobel, B.S. Business Management and B.S. Sport Management (cum laude); and Leandro de Carvalho Peron, B.S. Psychology, B.S. Business Management, and B.S. Management of Human Resources (cum laude).

Scotland Neck — Marshell Felecia Roberson, B.S. Management of Human Resources.

Scotts, Mich. — Andrea Jo Van Dyken, B.S. Athletic Training.

Sedley, Va. — Faith Hunter Hewett, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12).

Selma — Jamie Brittan Kistler, B.S. Art Education (K-12) (magna cum laude); and Melissa Anne Watkins, B.S. Gerontology.

Sewickley, Pa. — Lindsay Powell Toth, B.S. Fitness Management and B.S. Sport Management (summa cum laude).

Sharpsburg — Christopher Alexander Kline, B.A. History.

Smithfield — Meghan Lynn Keenan, B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude); Alisha Marie Rhinesmith, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources; Tia Stephoniá Rowland, B.S.W. Social Work; and Tara Parker Strother, B.S. Management of Human Resources and B.S. Business Management (cum laude).

Snow Hill — Stacy Renee Wade, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12).

South Hempstead, N.Y. — Avital D. Dank, B.L.S. Liberal Studies.

Tacoma, Wash. — Jessica Lynne Marfa, B.S. Business Management.

Tarboro — Wendy R. Cox, B.S. Accounting; Tiffany Brook Harrington, B.S.N. Nursing; and Kim Wishop Hodges, B.S.W. Social Work.

Vernon, N.J. — Mary Catherine Boeren, B.S. Criminal Justice & Criminology.

Virginia Beach, Va. — Margaret Lee Tollefson Portner, B.S. Business Management.

Wake Forest — Phillip Berton Averre, B.S. Business Management; Nakima Tamika Bogan, B.S. Accounting; and Mitchell Alan Pool, B.S. Criminal Justice & Criminology.

Walstonburg — Angela Yvonne Coombs, B.S. Birth-Kindergarten Education.

Wendell — Shannon Denise Goodson, B.S. Accounting; and Ashley Michelle Langston, B.S. Management of Human Resources (cum laude).

Westminster, Md. — Corey A. White, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources.

Willard — Jannetta Nicole Robinson, B.S. Biology.

Williamston — Pamela A. Freeman, B.S.W. Social Work.

Wilmington — Kandice Suzanne Barbour, B.S. Business Management and B.S. Management of Human Resources.

Wilson — Chyerl Latrice Anderson, B.S. Business Management; Michael Kevin Andrews, B.S. Mass Communications; Brittney Tyson Bobbitt, B.S. Gerontology (cum laude); Ashley Carley Brown, B.S. Mass Communications (cum laude); Carolynn Michole Brown, B.S. Business Management; Victoria Bynum, B.S. Criminal Justice & Criminology; Brenda Ann Hooks, B.S. Gerontology; Allison Coleman, B.S. Business Management; Brittany Nicole Cook, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12); Jamie Elizabeth Council, B.S. Elementary Education (K-6) (magna cum laude); Tammy Marquita Evans, B.S. Business Management (cum laude); Lily Alyson Flowers, B.S. Accounting and B.S. Business Management (magna cum laude); James Evan Fulks, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); Jasmine Sherrelle Graham, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (cum laude); Megan Ann Griffin, B.S.N. Nursing; Brenda Ann Hooks, B.S. Gerontology; Jessica Lee Hutto, B.S.W. Social Work (cum laude); Najat Suzanne Kahn, B.S. Gerontology (cum laude); Bentley H. Massey II, B.S. Chemistry and B.S. Mathematics (magna cum laude); Keesha Michelle McIver, B.S. Business Management; Kelvin Devon Miller, B.S. Sport Management; Ashley Nicole Murray, B.S.N. Nursing; Rosario Ochoa, B.S. Accounting and B.S. Business Management (summa cum laude); Stephanie Renee Owens, B.S. Biology; Ethan Michael Parrill, B.S. Business Management; Lisa Specht Piccini, B.S. Business Management; Wesley Randall Pridgen, B.A. Theatre; Tracey Reneé Pugh, B.S. Elementary Education (K-6) and B.S. Special Education: General Curriculum (K-12) (summa cum laude); Cierra Clishea Sharpe, B.S.N. Nursing; Richard Lee Sidelinger, B.S. Business Management; Teri Dvone Sneed, B.L.S. Liberal Studies; Tyler Blake Stallings, B.S. Accounting and B.S. Business Management (summa cum laude); Amanda Rae Strickland, B.S. Gerontology; Jonathan Caleb Strother, B.S. Athletic Training and B.S. Fitness Management (cum laude); Lisabeth Robbins Sumner, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Nancy Jo Thompson, B.S.N. Nursing; Jennie R. Wagy, B.S. Biology and B.A. Chemistry (cum laude); Kimberly Jenette Ward, B.S. Business Management; Deborah H. Whaley, B.S. Accounting (cum laude); Dawn M. Whitehead, B.S. Accounting; Shakilya Battle Whitley, B.S.W. Social Work; and Lori, Wood, B.A. English.

Wilson’s Mills — Lateria Tanee Moore, B.S. Gerontology.

Windsor — Kendall Elaine Street, B.S. Health & Physical Education (cum laude).

Winston-Salem — Jaime Devon Galasso, B.S. Psychology and B.S. Business Management.

Winterville — Brenda Yvette Barrett, B.S.W. Social Work (cum laude).

Woodbridge, Va. — Jaren Julian Haley, B.S. Business Management; and Joseph Mathew Velez, Jr., B.S. Sport Management and B.S. Business Management.

Youngsville — Ashley Nicole Mikulski, B.S. Fitness Management (cum laude).

Zebulon — Sara Nicole Brantley, B.S.N. Nursing (cum laude); and Lizy Velázquez, B.S.W. Social Work (cum laude).

END

Questions?  Contact Kathy Daughety, director of public relations, at 252-399-6529 or email: kdaughety@barton.edu.

Tagged with: